Almanya Turu

AlmanyaAlmanya Federal Cumhuriyeti ya da kısaca Almanya  orta batı Avrupa’da yer alan bir devlettir. Kuzeyinde Kuzey Denizi,Danimarka,Baltık Denizi , doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti , batısında Lüksemburg,Belçika,Hollanda,Fransa ve güneyinde Avusturya ve İsviçre bulunur. Almanya , 16 eyaletten oluşan federal bir devlettir.Başkent ve hükumet merkezi Berlin’de bulunmaktadır.Ulusal birlik 1871 Franco-Prusya Savaşı sonrası sağlanmıştır. II.Dünya Savaşı sonrası Doğu Almanya ve Batı Almanya olarak ikiye bölünen ülke 1990′da tekrar birleşmiştir.Almanya,Avrupa Birliği’nin kurucu ülkelerindendir ve 82 milyondan fazla nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en kalabalık ülkesidir.

Brandenburg :  Almanya’nın gezilebilecek eyaletlerinden birisidir. 1050 yılık tarihi olan Brandenburg/Havel şehri üç bölümden oluşmaktadır. Altestadt (Eski Şehir), Neuestadt (Yeni Şehir) ve Dominsel (Katedral adası). Eski ve Yeni Şehir Havel tarafından ikiye ayrılır. Her iki ana kapi Kuleleri, geriye kalan Set duvarı ve ayrıca Şehır duvarı eski Gotik şehirleri hatırlatır. Neustadt (Yeni Şehir) bölümünde bulunan ve 1401 yılında inşaa edilen St. Kaharinen Kilisesi buna etkileyici bir örnektir. Altestadt (Eski Şehir) kısmında bulunan St. Gotthardt Kilisesi de St. Katharinen Kilisesinden sonra inşaa edilmiştir.
Bunların inşaasında Backstein (bir taş türü) kullanılmıştır. Belediye binasinin önünde de taştan yapılmış bir Roland vardır. 15. yy’da şehrin simgesi olarak dikilen heykel 5 metreden daha yüksektir.

Sponsor Bağlantı

Şehrin asıl merkezi olan Katedral adası (Dominsel) Brandenburg’un Katedral St. Peter ve Paul’a ait en eski binasi bulunur. Şehir içerisinde 400′ün üzerinde anıt değerinde bina vardır ve Brandenburg şehri Brandenburg eyaletinin en fazla anıtı ve tarihi binasi olan şehridir. Şehir içindeki tarihi binalarin yarısından fazlası yeniden inşaa ya da restore edilmektedir.

Bach ünlü “Brandenburg konçertolarını” burada bestelemiştir.

Brandenburgun şehrinin manzarasını başlıca Havel (gol ve su kolarından oluşur) oluşturmaktadır. Ormanlar, çimenler ve irili ufaklı göller sizi spor yapmaya ve dinlenmeye davet eder. Kış fazla fırsat sunmamasına rağmen donmuş göllerin üzerinde paten ya da Marienberg (Dağ) kızakla kayabilirsiniz. Sıcak havalarda seçmesi güç olan; yelken açabilir, Motor Bot kullanabilir ya da kayıkla kürek çekebilir, oltayla balık tutabilir ya da yüzebilirsiniz. Brandenburg içindeki ve dışındaki göller sadece su sporları için çekici değildir, ayrıca çekici göl kıyıları sizi dinlenmeye davet eder. Tabii ki yürüyüş yapmak ve bisiklet sürmek isteyenlere de güzel yerler ve olanaklar vardır. At binicileri ve hava sporları yapanlar da yeterli koşullar bulabilmektedir. Golf yapanlar icin de yakındaki golf sahasına gidebilirler.

Brandenburg’da ne yapılabilir? : Brandenburg’da ziyaret etmek için çeşitli ve ilginç müzeler vardır. Örneğin Endüstri Müzesi, Katedral Müzesi, Kriminal ve İşkence Müzesi, Nostalji Müzesi vb… Brandenburg çevresini keşfetmek icin bisiklet, kano ya da yelkenli tekne kiralanabilir. Şehri degişik açılardan görüp tanımak için meşhur Havel çevre turu yapılabilir.

Bavyera : Bavyera (Alm. Bayern, Freistaat Bayern) Almanya’nın güneydoğusunda bir eyalet. Başkenti Münih’tir. Diğer önemli kentleri ise Augsburg, Nürnberg, Regensburg, Bamberg, Passau’dur. Almanya’nın en zengin ve işsizlik oranı çok düşük bir eyaletidir. Bavyeraca (Alm. Bairisch) adında bir Almanca lehçesi konuşulur. 1962 yılından günümüze kadar CSU-Partisi Bavyera Eyalet meclisinde 2/3 çoğunluğunu korumuştur. Eyalet başkanı 17 Temmuz 1993′te seçilen Edmund Stoiber`dir (CSU). Stoiber Türkiye`nin AB üyeliğine karşı izlediği politikasıyla tanınmaktadır.

Baden-Württemberg : Baden Württemberg Güneybatı Almanya’da bir eyalettir. Nüfusa ve alana göre üçüncüdür. Başkenti Stuttgart’dır. Diğer önemli kentleri ise, Konstanz, Freiburg, Karlsruhe, Mannheim,Tübingen ve Heidelberg’dir. Almanya’nın en zengin eyaletlerinden birisidir ve işsizlik oranı %5′in altındadır. Almanya’nın otomobil endüstrisinin büyük bir bölümünü oluşturan firmalar bu eyalette bulunmaktadırlar. Ayrıca eğitim kalitesinin en yüksek olduğu eyaletlerden biridir. Yoğun şivenin konuşulduğu bir eyalettir. Özellikle Badisch ve Schwaebisch konuşulur. Eyalet batıda Fransa, güneyde İsviçre, kuzeyde Hessen, doğuda ise Bavyera ile komşudur.

Başlıca Kentleri : Stuttgart, Mannheim, Heidelberg, Karlsruhe, Konstanz, Calw, Ludwigsburg, Esslingen a.N.
Baden-Baden, Freiburg im Breisgau, Tübingen, Göppingen, Heilbronn.

Berlin : Berlin, Almanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. II.Dünya Savaşı öncesinde 4.3 milyon kişinin yaşadığı şehirde 2007 itibariyla 3.4 milyon kişi yaşamaktadır. Berlin, kuzey Almanya’da, Spree ve Havel nehirlerinin arasındaki kumluk bölgeye kuruludur. 1949′dan 1990′a kadar Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmıştı. Aradaki duvara da (Berlin Duvarı) sonradan utanç duvarı denmiştir.

Türkler Berlin’deki en kalabalık yabancı nüfusunu oluştururlar. Berlin’de 119.000 Türk vardır. Kreuzberg İlçesi (’Kroyzberk’ diye okunur) Türklerin en yoğun olarak yerleşik olduğu bölgelerdendir. Kroyzberg’in toplam nüfusu 146.884 kişidir ve bunun 49.010′u yabancıdır. Yabancı sayısı Alman vatandaşı Türkleri kapsamadığından, Kreuzberg’deki Türk sayısı oldukça fazladır.

Müzeler Adası, Kültür Forumu ve Dahlem’deki müze ve koleksiyonlar dünya çapında önem taşıyor. Berlin, sanat alanında da dünyanın en önemli şehirleri arasında. Üç opera, Filarmoni, birçok tiyatro, konser salonu ve kütüphanenin yanı sıra; Berlin Film Festivali, festival haftaları ve tiyatro günleri, tüm sanatseverleri Berlin’e çekiyor.

Berlin Almanya’nın sadece politik başkenti değil, aynı zamanda da kültür başkentidir. Berlin’de birçok müze bulunmaktadır. Özellikle kentin doğusunda yeralan Müzeler Adası (Museumsinsel) içinde Pergamon Müzesi’de dahil, birçok müzeyi barındırmaktadır. Ayrıca kentte çok sayıda sanat galerileri, tiyatrolar vs. vardır. Başlıca müzeleri ve turistik yerleri:

Berliner Fernsehturm; televizyon kulesi
Pergamon Museum; Bergama Arkeoloji Müzesi (Ünlü Bergama tapınağı burdadır.)
Guggenheim Berlin
Alte Nationalgalerie; Eski Ulusal Müze (sanat müzesi)*Türkçe Berlin Rehberi
Bodemuseum *Türkçe Berlin Rehberi
Schloss Bellevue; Bellevue Sarayı
Siegessäule; Zafer Sütunu
Kaiser Wilhelm’s Gedächtniskirche; savaşta zarar görmüş Anıtkilise
Judisches Museum; yahudi müzesi
Funkturm; radyo kulesi
Aquadom & Sea Life Centre; akvaryum ve deniz müzesi
Museum für Kommunikation; iletişim müzesi
Brandenburger Tor; Brandenburg Kapısı
Reichstag\Bundestag; İmparatorluk Binası / Federal Meclis
Gendermenmarkt; Jandarmalar Meydanı *Türkçe Berlin Rehberi
Checkpoint Charlie Mauer Museum ;Berlin duvarı ile ilgili tarih müzesi *Türkçe Berlin Rehberi
Berliner Dom; Berlin Katedrali *Türkçe Berlin Rehberi
East-Side-Gallery; Barış Anıtı
Holocaust-Mahnmal; Holocaust Anıtı
KaDeWe(Kaufhaus des Westens); alışveriş merkezi
Deutsches Technikmuseum; Alman Teknoloji Müzesi
Schloss Charlottenburg; Charlotenburg Sarayı
Berliner Rathaus (1991′dan önce Rotes Rathaus); belediye sarayı
Bundeskanzleramt; Başbakanlık
Museum für Naturkunde; Doğa Bilimleri Müzesi
Filmmuseum Berlin; Film ve sinema tarihi ile ilgili müze
Neue Synagoge Berlin; Yeni Sinagog (Almanya’nın en büyük sinagoğudur)
Tiergarten; kentin en büyük parkı ve mesire yeri.

Almanya’ya tur düzenleyen tur operatörleri için tıklayın.