Amsterdam Turları

AmsterdamKoninginnedag’, bir başka deyişle Queen’s Day kraliçenin doğum günü 30 Nisan’da Hollanda’nın her yerinde, özellikle de Amsterdam’da coşkuyla kutlanıyor. Göz kamaştıran bu eğlence tüm dünyadan milyonlarca eğlence düşkününü bir araya getirirken eğlenmeye gelenlerin sayısı her geçen yıl katlanarak artıyor. Avrupa’nın en gözde eğlence adreslerinden biri olan Amsterdam,  Queen’s Day günü cadde ve sokaklarında açılan binlerce tezgâhıyla “yok yok” dedirtecek türden bir alışveriş alanına, dünyanın en büyük bitpazarına dönüşüyor. Böyle bir günde belli başlı meydanlarda orkestralar yüksek ritimli müzikler çalarken, teknesi olanlar müzik ve biranın tadını tekne partilerinde çıkarıyorlar. Floris Wenberg ve Tim Skelton Avrupa’nın en büyük partilerinden birine giderek bu eğlencenin gerçekte nasıl bir deneyim olduğuna ilişkin notlar aldı. Sonuç olarak baştanbaşa oranj ve göz alıcı bir deneyim!

Sponsor Bağlantı

Nasıl ki İrlanda kendi bağımsızlık gününde topraklarını tamamen yeşille donatıyorsa, Hollandalılarda kendileri için çok özel olan bu günde, ülkelerin baştan aşağı oranja boyuyor. Aslında bu gelenek Hollanda Kraliyet Ailesi’nin resmi soyadının “Oranje” olmasın dan kaynaklanıyor. Bu nedenle yılda bir gün ülke baştan aşağı oranj renge bezenerek muazzam bir eğlencenin merkezi haline geliyor.

Koninginnedag’ın tarihçesine baktığımızda bu geleneğin 19. yüzyıl sonlarında Kraliçe Wilhelmina’nın doğum günü şerefine düzenlenen kutlamalarla başladığını görüyoruz. Bu tatil geleneği daha sonra kraliçenin kızı Juliana’nın doğum günü olan 30 Nisan’da da sürdürülmüş. Söz konusu tarih aynı zamanda Kraliçe Juliana’nın 1948 yılında tahta çıktığı güne denk gelmiş. 1980 yılında tahta geçen ve bugün hala Hollanda Kraliçesi olan Beatrix bozmamış. Böylelikle bu geleneksel kutlamaların aynı tarihte yapılması geleneği, günümüze kadar sürmüş.Ziyaretçi sayısı, şehir nüfusunun iki katı Hollandalılar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar 30 Nisan’ı olabildiğince özel kılmak için ellerinden geleni yapıyorlar. İnsanın böyle bir kutlama ile memleketinden başka bir yerde karşılaşması oldukça ilginç bir deneyim.

Dünyanın hiçbir yerinde bu özel gün Amsterdam’da olduğundan daha ihtişamlı ve sınırsız bir eğlenceye sahne olmuyordur. Kent nüfusunun iki katından fazla sayıda ziyaretçinin katıldığı kutlamalar şehir meydanlarında bir önceki gece başlayan büyük sokak festivalleriyle tüm gece sürüyor. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler aslında tüm bu olan bitenin gerçekten anlatıldığı kadar görülmeye değer bir şey olup olmadığını bizzat denemek isteyenler. Eğer siz de bu muhteşem eğlenceye katılmak istiyorsanız, elinizi çabuk tutun ve bir an önce rezervasyon yaptırın. Çünkü oteller aylar öncesinden doluyor ve son anda yer bulmak neredeyse imkânsız. Kentte çevre binalar bayraklar, oranj kurdeleler ve kırmızı, beyaz, mavi tonlarda şeritlerle süsleniyor. Hollandalılar genelde spor müsabakalarında oranj tonlarında giyinmeyi tercih ediyorlar. Özellikle de milli futbol takımları söz konusu olduğunda. Bazıları tepeden tırnağa göz alıcı kıyafetler giymiş. Ne kadar abartılıysa o kadar iyi diye düşünülüyor. Bu denli coşkulu bir kalabalığın ve eğlencenin nabzının attığı bir yerde eğlenememek imkânsız. Her şey oranj tonlarında. Yiyecek içecekler bile! Her ne kadar tüm bu eğlenceler şehir genelinde gerçekleştirilse de Jordaan semti ayrı bir popülariteye sahip. Buradaki cadde ve sokaklar o denli kalabalık oluyor ki hareket etmek neredeyse imkânsız. Bugüne özel olarak cadde trafiğe kapatılıyor. Her tarafta müzik ve eğlence karşınıza çıkıyor. DJ ve orkestraların çaldığı jazz, klasik, rock ve tekno sound’ları etrafa neşe saçıyor. Resmi geçit, sokak tiyatroları ve havai fişeklerse kutlamalarda yer alan diğer aktiviteler. Teknesi olan ya da tekne kiralayanlarsa kanallarda tekne partileriyle bu coşkulu eğlenceye farklı bir boyut kazandırıyor. Vondelpark’da ise özellikle çocuklara farklı eğlence alternatifleri oldukça güvenli bir ortamda sunuluyor. “Tüm sıkıntılarımızı unutup yalnızca iyi vakit geçirmeye odaklandığımız bir gün” diyor Bart ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu kadar fazla insanın eğlenmek adına bu denli fazla çaba harcadığı bir ortam inanılmaz bir etkileşim yaratıyor.” Tamamıyla aynı fikirde olduğunu söyleyen Ed ise şunları ekliyor: ” Hiçbir şey için bu eğlenceyi kaçırmam. Genelde iş için çok seyahat ederim, Ancak koninginnedag için Hollanda da olmaya çalışırım, Böyle bir eğlence hiçbir yerde yok” Burası ikinci el alışveriş içinde bir eğlence kaynağı neredeyse aklınıza gelebilecek her şeyi bulabileceğiniz tezgâhlarla dolu. Bugüne özel satılan hiçbir şey için vergi ödemiyorsunuz. Dünyanın en büyük, bir günlük bitpazarı şehrinde fiyatlar pazarlığa açık ve gün sonuna kadar devam ediyor. Queen days;  dostluk, bira, dans, eğlence ve olduğu bir tür başkaldırı. Her taraf oranj ve herkes mutlu. Bu günün sabahı, insanların yataklarından gülen bir yüzle kalktıkları ve eğlenmeye hazır oldukları bilinen bir gerçek.

Amsterdam turları düzenleyen firmaların listesi için tıklayın.

Hollanda ve Amsterdam Hakkında kısa bilgi;

Konumu: Amstel Irmağı kıyısında kurulu bir balıkçı kenti olan Amsterdam, kanalları ile uluslar arası bir üne sahip. Kent, Kuzey Hollanda’da yer alıyor.
Nüfusu: 742.884
İklimi: Ilıman deniz ikliminin hakim olduğu Amsterdam’da kanallardan kaynaklanan nem oranının yüksekliği de dikkat çekici. Bölgede yazlar sıcak, kışlar soğuk geçer.
Para birimi: Euro
Yönetim biçimi: Meşruti Krallık
Dili: Felemenkçe
Dini: Amsterdam’da Hollanda’nın genelinde olduğu gibi inançsız olanlar çoğunlukta.
Ülke nüfusunun %31’ini Katolikler, %21’ini ise Protestanlar oluşturuyor.
Telefon: +31 ülkenin kodu. Amsterdam için 20’yi de tuşlamak gerekiyor.
Vize: Türklerden vize isteniyor.
Gerekli adresler:  Hollanda Konsolosluğu : (istiklal Caddesi no: 393 istanbul Tel: (0212) 251 50 30)
Hollanda Büyükelçiliği: Uğur Mumcu Caddesi no: 16  Ankara Tel: (0312) 446 04 70
Ulaşım: Amsterdam’a Türk Hava Yollan’nın İstanbul veya Ankara’dan kalkan uçakları ile ulaşmanız mümkün. Lufthansa ve British Airvvays’in de İstanbul’dan direkt uçuşları bulunuyor.

Dolaşım: Amsterdam içinde en çok tercih edilen dolaşım şekli bisiklet. Kendi bisikleti olmayanların tercihi de daha kolay ulaşım imkânı sunan bisiklet taksiler. Şehirde en çok bisiklet hırsızlığı oluyor, çünkü herkesin en kıymetli aracı bisikleti. Amsterdam içinde turistik dolaşım da kanal tekneleri ile gerçekleştiriliyor.

Not: Bu yazı voyager dergisinden alınmıştır.