Budapeşte Turları

BudapeşteUçuş Süresi: 2 saat
Para Birimi: Forint ancak Euro’da geçerli
Saat Farkı: 1 saat ileri
Resmi Dil: Macarca, ingilizcede yaygındır.
Vize: Türkler için vize gerekiyor

Budapeşte’ye gittiğinizde karmaşık bir kimlikle karsılaşacaksınız. Bir tarafta batinin lüksünü, diğer bir yandan da basit gelenekleri seyredebileceksiniz. Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte yılın en sıcak aylarını temmuz ve ağustosta yaşıyor. Yılın en soğuk ayları ise Ocak ve Şubat aylarında yaşanıyor. Macarların resmi tatilleri ise söyle; 1 Ocak Yılbaşı, 15 Mart Ulusal Tatil, 20 Agusot St.Stephen’s Day, 23 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 1 Kasım All Saint’s Dat, 25 ve 26 Aralık ise Christmas olarak kutlanıyor. Tatil günlerinde, dükkânlar, müzeler ve bankalar kapalı oluyor.

Macaristan’da konaklamak için birbirinden güzel oteller bulunuyor. For Seasons Hotel Gresham Palace, Hilton Budapest, Awuarium Youth Hostel, Art’Otel Budapest by Park Plaza ve Budapest Marriot, Çok sayıda müzesi, görkemli yapıları, 1300’e yakın kaplıcası ile Budapeste tam anlamıyla bir kültür ve sağlık şehri… Şehir Tuna nehri tarafından Buda ve Peşte olarak ikiye bölünmüş… Buda tarafında bulunan, “Kale Dağı’na” çıktığınızda mükemmel bir manzara ile karsılaşacaksınız!

Sponsor Bağlantı

Budapeşte gezinize ilk olarak Tuna Nehri’nde yapacağınız bir gemi turuyla başlayabilirsiniz. Bu tur sayesinde, Buda ve Peşte’nin muazzam görüntüsünü seyrederken şehirle ilgili olumlu gözlemleriniz olacak. Bu gezinizde Tuna Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlayan 8 köprüden en güzeli olan “Aslanlı Köprüsü’nün” görünüşü sizi fazlasıyla etkileyecektir.

Parlamento Binası: Budapeşte’nin simgesi sayılan yapılardan biri “Parlamento Binasıdır”. 1884 – 1904 yılları arasında inşa edilen 700 odalı bu yapı oldukça büyük…

Gellert Tepesi: Gellert Tepesi, Tuna Nehri’ni bütün görkemiyle izleyebileceğiniz en güzel tepelerden birisidir. Gellert Tepesi’nin ve burada bulunan Özgürlük Anıtı’nın yapılış hikâyelerini, Tuna Nehri manzarası eşliğinde rehberlerden mutlaka dinleyin.

Operahaz: 1200 kişilik opera binası ile Budapeşte’nin gözbebeğidir.
Vidampark: Eğlencenin kalbi burada atıyor.
Pesti Vigado: Konser salonu, hayvanat bahçeleri, sirkleri ile gezilmesi görülmesi gereken bir yer.
Aquincum Museum: 2000 yıl önce yapılmış olan bu bina essiz mimarisi ile görülmeye değer. Budapeste müzelerinin dışında tiyatroları ve festivalleri ile ünlü bir kültür şehridir.

Macaristan’ın genelinde yayılmış olan mutfak kültürüne, ilk baktığınızda fark edeceğiniz şey; Macarların acıya ne kadar düşkün oldukları olacak. Genelde Budapeşte’de sipariş ettiğiniz yiyecekler, büyük porsiyonlarda servis ediliyor. Av etinden hazırlanan yemekleri Budapeşte’nin hemen her restoranında bulabilirsiniz. Domuz etinin asla eksik olmadığı Macar mutfağında, domuz eti yemiyorsanız isiniz biraz zor gibi gözüküyor! Ama Macarların salata kültürleri de oldukça zengin olduğundan pek zorluk çekmeyeceksinizdir. Türkiye’de yediğiniz, mis kokulu taze meyve ve sebzeler masanızdan eksik olmayacak. Meşhur Macar salamı ve peyniri ile hazırlanmış mezelerin tadına bakmadan geri dönmeyin! Mese fıçılarında bekletilerek hazırlanan dünyaca ünlü Macar şarabını tatmadan dönmemeniz gerekiyor. Budapeşte’de yemek yemek için tercihinizi Tuna Nehri’nin manzarasında kurulu bir restorandan yana yaparsanız eğer, unutulmaz anlar sizi bekliyor demektir.

Budapeşte ziyareti bayanlara oldukça cazip gelecek. Alışveriş tutkuları kanıtlanmış olan bayanları, Macarlarin incik boncuk sektörü fazlasıyla etkileyecek. El yapımı takılar ve dokumaları Türkiye’ye geri dönerken kesinlikle bavulunuza yerleştireceksiniz. Sevdiklerinize Budapeşte’den getireceğiniz en güzel hediyelerden biri kuşkusuz Macar Şarabı olacaktır.

Vati Utka: Bu sokak için Budapeşte’nin alışveriş sokağı denebilir. Modanın tüm nimetlerini gözler önüne seren bir caddedir. Bu caddede bulunan alışveriş merkezlerinin bol olması da alışveriş tutkunlarının hoşuna giden bir diğer unsur. Özellikle en önemli alışveriş merkezi olarak bilinen “Duna Plaza” koni biçiminde ki dış görüntüsü ile bir alışveriş cennetini andırıyor.

Budapeşte, yöresel ezgilerine sıkı sıkıya bağlı bir şehirdir. Sokaklarda gezerken rastladığınız mağazalarda ki, çanak çömlek, nakış işlemeleri gibi yöresel ezgilerini taşıyan ürünlerden satın alabilirsiniz.

 Budapeşte, tam anlamıyla dinlenmek yeni yerler görmek için gitmeyi düşüneceğiniz bir şehir. Gece hayatinin çok gelişmiş olduğunu söylenemez. Belki de kendi eğlencenizi kendiniz yarattığınız da daha çok eğlenebileceğinizi gösterebilmek için az sayıda bar ve diskosu vardır. Budapeşte’nin bazı caddelerinde bulunan barlar ve gece kulüpleri size yetebilir.

Budapeşte’de Franz Liszt Müzik Akemisi’ni gezmeli, Great Market Hall’da alıveriş yapmalı ve A38 Boat, Fat Mo’s Music Club ya da Kultiplex’te Budapeşte’nin gece yaşamını keşfetmelisiniz!

Şehir içi ulaşımlarınızda metroyu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer tercihiniz, otobüsü kullanmaksa, gece 24:00 e kadar süren otobüs seferleri ile oldukça rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Budapeşte’ye tur düzenleyen acentaların listesini görmek için tıklayın.
Macaristan gezisi için gerekli olan Turist vizesi evraklarının listesi.