Dubai Turları

DubaiUçuş Süresi: 4 Saat
Para Birimi: Dirhem
Resmi Dil: Arapça fakat İngilizce anlaşmak mümkün.
Vize: Türk vatandaşlarından vize isteniyor fakat vize alınması çok kolay.

7 tane Arap Emirliği’nden biri olan Dubai, 6 bin kişinin yaşadığı küçük bir balıkçı köyü olarak kuruldu. 1966 yılından beri ise petrolün bölgede bulunmasından dolayı bugünkü nüfusu 1,3 milyon kişi civarında. Dubai demek dakika dakika gelişen bir yer demek. 6,1 milyon kişinin Dubai otellerinde konakladığını düşünürsek eğer, bu ciddi rakamı Dubai’nin gün be gün değişen yüzüne bağlayabiliriz. Dubai özellikle son 10 yıldır dünya jetsetlerinin uğrak yerlerinden biri oldu.

Neden Dubai: Dubai’yi neden görmeliyim diye düşünebilirsiniz. Öncelikli olarak, alışverişlerde vergi ödeme zorunluluğu olmadığından alışveriş olanaklarının geniş olmasından ötürü bayanların tatil konusunda ilk tercihi Dubai oluyor. Aynı zamanda elektronik aletlerin dünya standartlarının çok ucuzuna satılıyor olması da erkekleri cezbeden sebeplerden. İkinci sebep ise sıcak havası… Steril ve kilometrelerce uzunluktaki plajlarda güneşlenmek eminiz ki size çok iyi gelecek. Dubai’ye tatile gitmek için bambaşka nedenlerde sayabiliriz

Sponsor Bağlantı

mesela, harikulade konaklama tesislerinde kalıp, gurmeleri bile hayran edecek güzellikte yemekleri yiyecek olmakta, Dubai’yi tercih etme nedeniniz olabilir. Bir başka sebep ise Ortadoğu’nun spor başkenti olması. Dünya standartlarında ki golf merkezleri, tenis kortları, at yarışları, rally araba yarışları, rugby ve yelken Dubai’de yapılabilecek sporlardan sadece bazıları. Dubai’de gezerken göreceğiniz çok şeye şaşıracaksınız. Mesela kimi bayanlar normal Batılı tarzda giyinirken, bazı kadınları ise kara çarşaf içinde görebilirsiniz. Bazı Arap erkeklerini uzun cüppelerle görürken, diğer bir taraftan şık giyimli modern Batılı işadamlarına da rastlayabilirsiniz. Turistler için giyim konusunda bir kısıtlama yok. Ama bazı kutsal ve önemli yerlere giderken bazı giyim kurallarına uymanız gerekecektir. Dubai’nin Müslüman bir ülke olduğunu unutmamalısınız! Dubai’de dolaşırken ezan sesleri duyup, özel olarak hazırlanan ibadethaneleri göreceksiniz.

Dubai’de dünyanın en güzel otelleri bulunuyor. Burj Al Arab, dünyanın en iyi otellerinden biri. Kendine ait bir adanın üzerinde yapılmış olan otelin yüksekliği yaklaşık 1000 feet Yani 304.8 metre. Gemi yelkeni şeklinde tasarlanan otelde 202 adet suit oda bulunuyor. Eiffel Kulesi’nden yüksek olarak inşa edilen otel, Amerika’nın simgesi olan Empire State ile hemen hemen aynı yükseklikte. Dubai için anlatmak gereken önemli bir diğer yer ise, dünyanın ilk ve tek 7 yıldızlı oteli olan, “Burj Al Arap” ismi Arap Kulesi anlamına geliyor. Karadan 300 metre uzaklıkta, çelik ve camdan yapılmış bir otel. Otelin banyo muslukları bile altından yapılmış, 50. katında özel bir helikopter pisti ve özel müşterilerini karşılayabilmek için, Rolls Rolce marka arabaları ve denizin üç kat aşağısında ise etrafı camla çevrili bir gazinosu var. Oyununuzu oynarken, deniz altı dünyasını keşfetme fırsatınız olacak.

Dubai’de kalabileceğiniz bir başka otel ise;  Jumeirah Beach Hotel. Bembeyaz kumların içerisinde bulunan otelde lüksün ve kumsalın tadını çıkarabilirsiniz. Dubai’de konakladığınız süre içerisinde, damak tadınızı, yeni deneyimlerle tatlandırmak isterseniz eğer, size bu konuda da önerilerde bulunabiliriz. Fairmont Dubai’de Çin, Arap, Thai, Japon ve Avrupa mutfağından pek çok alternatifi bulabilir ve tadabilirsiniz. Burj Al Arab otelin 27. katında bulunan Al Muntaha Restaurant’ta palmiyelerin arasında romantik bir akşam yemeği yemekte, Dubai tatilinizde yapabileceğiniz en anlamlı aktivitelerden biri olabilir. Ancak yemeğe gitmeden önce e-mail yoluyla rezervasyon yaptırmanız şart! Kasım ve Nisan ayları arası Dubai yolculuğu için ideal zamanlar. Diğer dönemlerde hava sıcaklığı Dubai’de şiddetli bir biçimde artıyor ve özellikle yaz aylarında bunaltıcı bir hava tüm ülkeye yayılıyor. Eğlence tarzınız, nostaljik bir ortamda müzik eşliğinde yemek yemek mi? Ya da bir diskoda sabahlara kadar dans etmek mi? Eğlence anlayışınız ne olursa olsun, Dubai çöllerinde mutlaka develerle gezi yapmalısınız.

Birleşik Arap Emirliklerin de petrolün ucuz olmasından kaynaklanan bir nedenden dolayı, taksiler çok ucuz, konforlu ve çok fazla sayıda taksi olduğu içinde insanlar genellikle ulaşım için taksileri tercih ediyor.

Ayrıca yürüyerek bir yerden bir yere ulaşmak isterseniz çok sayıda tabela ile karşılaşacaksınız. Buda sizin yollarda kaybolmanızı engeller, Araplar, herhalde eski yıllarda çöllerde çok fazla kayboldukları için şehir içinde tabelalara bu yüzden oldukça önem veriyorlar.

Not: Milliyet tatil den alıntıdır.