Endonezya Turları

EndonezyaUçuş süresi: 13 saat
Para birimi: Endonezya Rupiahı
Saat farkı: 6 saat ileri
Resmi dil: Bahaya Endonezyaca, ancak İngilizce anlaşmak mümkün.
Başkenti: Jakarta
Vize: Türk vatandaşlarından vize isteniyor.

Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi olan Endonezya, Hollanda’nın geçmiş sömürgelerinden biridir. 1945 yılında bağımsızlığını kazanan ülke, 17.508 adadan oluşarak aynı zamanda dünyanın en büyük takımada devleti olma özelliğine sahiptir.

Farklı farklı zevklere hitap edebilecek birçok özelliği bulabileceğiniz bu ülke, kimilerine göre, plaj ve denizleri ile bulunmaz bir yer. Kimilerine göre, çeşitli spor aktivitelerini yapabileceğiniz bir su sporları cenneti. Kimilerine göre, ada halkının kendi imalatı olan tahta oymacılığı ürünlerden satın almanın keyfini yaşayabiliyor olmak. Kimilerine göre ise, farklı bir din, farklı bir inanç dolayısıyla yaşanan farklı hayatları görmek, ibadet edilen tapınakların gezmek ve keşfetmektir Endonezya.

Bali Adası : Küçük Sunda Adalarına bağlı olan Bali Adaları, Endonezya’nın en fazla sayıda turistin ziyaretine uğrayan adasıdır. “Tanrıların Adası” adı ile bilinen adada çok sayıda tapınak ve heykeller bulunuyor. Adanın her alanına ada halkının inancı olan Hinduizmin etkisinin görmek mümkün.

Sponsor Bağlantı

Bali adasının en büyük kenti Denpasar’dır. Denpasar ve çevresinde 10 binden fazla tapınak ve birçok yanardağ vardır. Keşfedilmeyi bekleyen yeşil bir doğa, Bali Adasını meşhur eden bembeyaz kumları ve masmavi denizi… Yanardağların eteklerinde taraçalı bir şekilde bulunan pirinç tarlalarının görünüşü ve neredeyse yılın her günü yaz mevsimi yaşayan iklimi sayesinde Bali Adası her zaman gözde. Bali adası hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Lombok : Bali Adasının doğusunda bulunan Lombok yemek kültürü, yaşama biçimleri ve tabii ki de bütün Endonezya adalarında olduğu gibi mükemmel bir doğa, keşfedilmeye hazır yeşillikler yanardağları mercan kayalıkları bamboo evlerinde konaklamanın verdiği keyif, tırmanış yapabileceğiniz yüksek dağları tepeleri koyları, küçük at arabalarıyla gezi yapma imkanı, kumsalları denizi ile Lombok düşlerinizin ötesinde bir yer.
Lombok Adası, Bali Adalarına benzetilse de Bali Adası’ndan en büyük farkı yeni yeni keşfediliyor olmasından dolayı tabiatının, koylarının otellerle ve tatil köyleriyle bozulmadan kalmasıdır. Sessiz sakin ve bir o kadarda eğlenceli bir tatil arayanlar için…

Yokyokarta : Java adasında başkent Jakarta’dan sonra en büyük olan ikinci şehirdir. Java adalarının arasında en çok korunan adalarından biridir. Tapınaklarının UNESCO tarafından korunuyor olması bu ada da bulunan bütün yapıları, neredeyse korunuyor havasına sokmuştur. İki katlı evleri ile tam bir tatil kasabası havası görünümünde olan Yokyokarta’da görülebilecek bir çok tapınak, saray ve doğa güzelliklerinin dışında tabii ki de deniz, güneş, kum üçlüsünün sizi içine çekeceği bir yer.

Endonezya Mutfağı: Yapısı, mimarisi gibi çok içe içe geçmiş farklı kültürlerden son derece etkilenmiş bir kültürdür. Ülke insanlarının yemeğe ayırdıkları vaktin oldukça kısa olması sebebiyle, gerçekte çok masrafsız emeksiz yemekler yemeyi tercih ederler. Ülkenin en önemli yiyeceği pirinçtir. Endonezya topraklarında yetişen pirinçler size bir yandan tarlalarda ki taraçalı görüntüsü ile göz ziyafeti çektirirken, bir yandan da Endonezya halkının “Tanrının bir armağanı olarak” nitelendirdikleri ana yemekleridir. Endonezya halkı, birçok baharatı karıştırarak elde etmiş oldukları değişik karışımlarla Endonezya mutfağını diğer ülke mutfaklarından ayırmaktadır. Endonezya’da her bölgede farklı baharatlar ve meyveler yetiştiği için, her bölgenin kendine has yemekleri vardır. Mesela Bali adalarında bulunan 13 bitkinin karışımı olan “Balinese Spice Mixi” (yabani zencefil) yemeklerine karıştırarak farklı lezzetler elde ediyorlar. Tabii ki de Endonezya’da karışımlarla elde edilmiş soslarla yapılan yemeklerin dışında tropikal meyvelerin değişik çeşitlerini bulabileceğiniz bir ülkedir. Endonezya’da her adasında bulacağınız farklı tatlarda ki yemeklerin tadına bakmadan dönmeyin. Adaların turistik olarak gelişmiş olmasının sonucunda oteller, tatil köyleri ve bunların beraberinde açılan dünyaca ünlü restoranlarda Endonezya yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Ama oldu da! Egzotik yemekler hoşunuza gitmezse, Endonezya’da kolaylıkla tadına alışık olduğunuz yemeklerin bulunduğu restoranları da bulabilirsiniz.

Alışveriş adına Endonezya da en çok rastlayacağınız şey; ada halkının yapmış olduğu ürünler olacaktır. Bu ürünler çeşitli yöreler göre değişiyor. Mesela; Bali adaları, tahta oymacılığı ile dünyaca meşhur olmuştur. Ubud, bölgesinde ise, sanat eserleri ve tablo satın alabilirsiniz. Eğer aradığınız markalı ürünler, lüks butikler ise merak etmeyin burada onlardan da fazlasıyla mevcut. Bali adalarında bulunan Kuta bölgesinde, aradığınız her markaya ait olan bir çok mağazayı bulabilirsiniz.

Endonezya’dan alacağınız en güzel şeylerden biri ise; ahşap ev dekorasyonu için ürünler ve özellikle bambu bahçe mobilyaları olacaktır. Birçok ünlü mobilya markalarının malzemeleri, Endonezya’dan temin edilir. Mesela; çok nadir olarak bulunan “tik” ağacından yapılan mobilyalar çok dayanıklı ve nadir bulunan bir malzeme olmasından dolayı çok pahalıya satılmaktadır. Endonezya topraklarında yetişen bu ağacın malzemesine birde yöre halkının ellerinin mahareti deyince ortaya çıkan eserler kesinlikle size Endonezya gezinizi en güzel şekilde hatırlatacak ürünlerden olacaktır.

Endonezya turizm alanında olduğu gibi eğlence sektöründe de oldukça gelişmiş. Yöresel danslarında simgelendiği gibi herkesi eğlendirebilecek yaşam tarzının benimsendiği Endonezya’da eğlence alternatifiniz oldukça fazla olacak. Lombok ve özellikle Bali Adalarında bulunan lüks otellerin çevresinde bulunan çok sayıda eğlence mekânı ile Endonezya’da 24 saat süren bir eğlence kültürü ile karşı karşıya kalacaksınız.

Ayrıca bölgede Hinduizm inancı sebebiyle, yılın hemen hemen her günü özel bir gün olarak ilan ediliyor. Bu da demek oluyor ki, hemen hemen her gün özel danslar, birbirinden renkli yöresel kıyafetler ve show’lar Endonezya’nın her yerinde karşınıza çıkabilir. Endonezya’da bulunan birçok gece kulübünde bu dansların ritmik hareketlerini izleyebilir, hatta yöre halkından bu dansın inceliklerini öğrenip çok eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz.

Endonezya vizesi için gerekli evrakların listesini için tıklayın.
Endonezya’ya tur düzenleyen acentaların listesini görmek için tıklayın.

http://www.dailymotion.com/video/x6jrgm