Hindistan Turu

Hindistan Tac MahalBaşkent: Yeni Delhi
Resmi Dil: Hintçe, İngilizce ve diğer yerel resmi diller
Para Birimi: Hindistan Rupisi
Saat Farkı: 3 buçuk saat ileri
Uçuş Süresi: Dubai aktarmalı 7 saat
Vize: Hindistan’a gitmek isteyen kişiler gidiş amaçlarına göre transit, turist, ticari, giriş ve öğrenci vizesi başvurularında bulunabilirler.

Pakistan, Çin, Nepal gibi ülkelere komşu olan Hindistan, iklim konusunda da oldukça çeşitlilik göstermektedir. Güneyinde tropikal muson iklimi hâkimken kuzeyinde daha ılıman bir hava görülmektedir. Hindistan’a giderken zihninizde ne canlandıracaksınız bilmiyoruz ama biraz olsun size yardımcı olabilmek adına bilmeniz gereken en önemli nokta; din olmalı… Bir hayat tarzına dönüşmüş olan din, Hint geleneklerinin ayrılmaz bir parçası olarak karşınıza çıkacak. Laik Hindistan, Hindu, İslam, Hıristiyanlık, Janizm, Shizm ve diğer sayısız dinlere ev sahipliği yapıyor.

Sponsor Bağlantı

Hinduizm: Bu dini anlamak ve davranışlarını tanımlayabilmek hiçte kolay değildir. Bu dinin kitabı ve kurucusu yoktur. Rig Veda. Upanişadlar ve Bhagavad Gita Hinduların kutsal metinleri olarak gösterilebilir. Hinduizm ayrıca tek bir ilaha tapınmayı öngörmüyor bu yüzden bir Hindu diğer dinlere tapabiliyor. Bu Hinduizmin ne derece çelişkiler içerdiğinin bir işaretidir. Terazinin bir yanında Nihai Hakikat yolunda bir arayış, diğer tarafında ise ruhlara, ağaçlara ve hayvanlara tapan mezhepler vardır. Hinduizm’de sadece tanrı ve tanrıçalarla ilgili değil, güneş, ay, gezegenler, nehirler, okyanuslar, ağaçlar, ve hayvanlarla da ilgili festivaller ve törenler vardır. Hint Mitolojisi ve Yaşayan Tanrılar Mahabharata ve Ramayana gibi destansı kahramanların ölümsüz olduğuna ve insanlar gibi hayatta olduklarına inanılır. Hinduizm tanrıları hem insanüstü hem de insan gibidir ve onlara karşı ayrı bir sıcaklık ve aşinalık duygusu vardır.

Budizm: Hinduizm’in bir kolu olarak ortaya çıkmıştır. Sonraları Asya’da da yaygın hale gelen bu din ve Hinduizm arasında güçlü bir benzerlik vardır.

Gezilecek, görülecek yerler:

Altın üçgen: Hindistan’ın Delhi, Agra ve Jaipur kentlerinin birleştiği ve bu şehirlerin en görkemli görüntüsünü izleyebileceğiniz noktada bulunuyorsunuz. Mimari görkeminin yanında zengin gelenek ve kültürü gözler önüne seren bu yapı Hint yapılarına önemli bir örnek teşkil ediyor.

Delhi: Hindistan’ın başkentindesiniz… Öncelikle ziyaret etmeniz yerler sırasıyla;

Red Fort: (Kırmızı Kale): Eğer Hindistan seyahatinize bir tur şirketiyle beraber gittiyseniz, kesinlikle rehberinizin sizi götüreceği ilk yerlerden biri olan bu kaleye, yalnız gitseniz bile mutlaka uğramalısınız. 1648 yılında inşa edilen bu yapı kırmızı duvarları ile dikkat çeker. Lahore kapısı adı verilen kapıdan giriş yapacaksınız. İçeride sizi büyüleyecek bir dünya ile karşılaşacaksınız. Şan Cihan tarafından yaptırılan kale, Şan Cihan’ın zenginlik ve gücünün bir simgesi olarak yaptırılmış. Kale duvarının arkasında bulunan Yumanu Nehri, surların içindeki Moti Mescidi ve Red Fort bu gezinizde ilk ziyaret edeceğiniz yer olmalıdır.

Hindistan’ın en büyük camisi olan Jama Mescidi ise minaresi ve içinde bulunan abdest havuzu ile görülmeye değer. Camii duvarlarının kenarlarında bulunan berberler ise size hiç alışık olmadığınız bir geleneği de gösterecek. Bu berberlerin karşısına oturuyorsunuz ve herkesin gözleri önünde traş oluyorsunuz. Bu arada önemli bir başka detay ise; bu camiye Müslüman olanlar alınmıyor.

Khajuraho şehri : Bu şehir Hindistan’ın tapınaklar şehridir. 9. ve 12. yüzyıllarda yapılan 85 tane tapınaktan sadece 25 tanesi sağlam bir şekilde ayakta kalmış. Savaş, kahramanlık ve aşk konularının işlendiği bu tapınaklardan en çok ilgi çekenleri ise erotik tapınaklar…

Varanasi şehri : Hindistan’ın kutsal şehri olan Varanasi’de gezebileceğiniz pek çok tapınak ve cadde bulunuyor. Evlerin mimarisi ile ilgi çeken Varanasi şehrinde ilginizi çekebilecek en önemli olaylardan birisi ise; “ölü yakma törenleri” olacak. Hinduizm inancına göre, ölülerin bir daha dünyaya geleceklerine inanılıyor. Bu sebeple ölüler yakılarak kutsal sayılan Gani Nehri’ne külleri atılıyor. Ölen kişinin üzerindeki odun sayısı ise kişinin ne kadar zengin olduğunun bir göstergesi olarak sayılıyor.

Agra şehri : Hindistan deyince hemen hemen hepiniz Tac Mahal diyeceksiniz. Hindistan’ı simgeleyen Tac Mahal, beyaz mermerlerin içine karıştırılan değerli taşlar sayesinde, gün batımında ve doğumunda farklı manzaralarla, farklı renklerle görülüyor. 21 yılda yapımı tamamlanan ve yapımında 20 bin kişinin çalıştığı Tac Mahal; aşk adına ve aşk uğruna yapılan en güzel yapıt olarak adlandırılabilir. Olası bir depreme önlem olarak ise Tac Mahal’in çevresindeki 4 adet kubbe dışa doğru eğik olarak yapılmıştır… Tac Mahal’in ortaya çıkış öyküsü de kendisi gibi oldukça ilgi çekicidir: Şah Cihan’ın çok sevdiği eşi, 14. çocuğunu doğururken ölür ve bu duruma çok üzülen Şah Cihan eşinin anısına Tac Mahal’i yaptırır. Aşkın simgesi olarak anılması da bu acı hikâyeden gelmektedir. Tac Mahal’i eğer gece izleme şansı bulursanız, kendinizi en şanslı insanlardan bir tanesi sayabilirsiniz…

Agra Kalesi: Tac Mahal’in karşısında bulunan Agra Kalesi’nin 4 kapısından 2 tanesi günümüze kadar ulaşmış. Bu kaleden Tac Mahal manzarasına bakmak ise sizin için büyük keyif olacak. Tac Mahal’i aşkın kalesi olarak tanımladık ama Agra Kalesi’nin de oldukça ilginç bir hikayesi var; Tac Mahal’in yapımına oldukça yüklü paralar harcanmasını ve ülke ekonomisinin bozulmasına tepki gösteren Şah Cihan’ın oğlu Evrengzib, önce babasını tahttan indirir sonra da Agra Kalesi’ne kapatır. Şah Cihan ise ömrünün geri kalan 7 yılını bu kaleden aşkı uğruna yaptırdığı Tac Mahal’i seyrederek geçirir.

Hint Mutfağı’na bayılacaksınız…

Ülkeye göç eden birçok değişik milletin yemek kültürlerinin karışımından oluşan mutfak kültürüne sahip olan Hint Mutfağı genel olarak özünden bir şey kaybetmemiştir. Hin Mutfağı’nın en önemli özelliği birbirinden değişik baharatların kullanılıyor olması… Meyve ve sebze ise baharatlardan sonra Hint Mutfağı’nın vazgeçilmez bir parçasıdır. Mago ve Papayayı mutlaka deneyin! Hindistanların vejetaryen olduğu bilinir, ancak farklı ülkeden pek çok insanın yaşadığı bir ülke olması sebebiyleet ve et ürünleri bulabilirsiniz. Ancak hava sıcaklıklarına dikkat ederek bu ürünleri tüketmenizi tavsiye ederiz! Hindistan’ın meşhur baharatlarını tabiî ki yemeklerde fark edeceksiniz hatta, uçaktan indiğiniz anda burnunuza gelecek kokuları duyduğunuzda sakın şaşırmayın çünkü siz artık “baharat ülkesi”ndesiniz…

Hindistan’a özgü kıyafetleri hemen hemen hepimiz basından gördüğümüz kadarıyla biliyoruzdur. İpek dokuma ve keten kumaşlardan yapılan kıyafetlere “sari” adı veriliyor. Renkleri ve giyiliş tarzıyla insanların sosyal statülerini belli eden sariler, 5 metrelik kumaştan oluşarak vücuda sarılarak kıyafet konumuna getirilir. Bizce ülkeye ilk gittiğiniz gün bir sari satın alarak Hindistan geziniz boyunca bunu giyebilirsiniz.

Kumaş konusunda oldukça iddialı olan Hindistan’dan ipek dokuma kumaşlardan hediye olarak satın alabilirsiniz. Kumaş konusunda Varanasi şehri oldukça iddialıdır. Oldukça ucuz bir ülke olması sebebiyle alışveriş konusunda çok şanslı bir yerde olduğunuzu unutmayın. Heykeller, halı ve kilimler başta olmak üzere pek çok hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Hint’li kadınları incelemeye başlarsanız eğer, ilk göze çarpacak detay takıları olacaktır. Hindistan’da takıların oldukça önemi vardır. Siz de bu süs dünyasına ayak uydurarak birbirinden şık takılara sahip olabilirsiniz. Hindistan’da pazarlık yöntemi oldukça işe yarıyor.

Hindistan’da eğlence tam anlamıyla doyasıya yaşanıyor. Bundan 6 bin yıl öncesinden bulunan kazılardan ortaya çıkan Hintli kadınların motiflerine bakıldığı zaman Hindistan’da kadınların eski yıllardan bu yana dansa ve müziğe ne kadar düşkün oldukları anlaşılmaktadır.

Hindistan’da dans figürleri hakkında bahsetmek gerekirse; bu ülkede dans sadece el ve ayak hareketleriyle yapılan sıradan bir olay değildir. Bu ülkede dans; konsantrasyon ve yapılan işe adapte olma anlamına gelmektedir. Hindistan’da dans, kişinin vücut diliyle kendini karşısında ki insana anlatma, duygularını ifade etme biçimidir. Hindistan’da müzik kültürü açısından oldukça farklı ezgiler duymanızın en büyük nedenlerinden bir tanesi ise; çalgıların oldukça değişik olmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalgıların bazıları üflemeli bazıları ise, vurmalı çalgılardır.

Hindistan turizmi ile ilgili, bir video
Please enable Javascript and Flash to view this Viddler video.

Hindistana tur düzenleyen aceların listesini görmek için tıklayın.