İspanya Turları

Madridİspanya, Avrupa’nın en hareketli gece hayatına sahiptir. Eğlenceler Cuma akşam başlar ve Pazartesi sabaha kadar devam eder. Bar ve diskolar en fazla tercih edilen yerlerdir. Buralarda saat 02:00 gibi eğlence doruğa ulaşır ve genellikle sabah 06:00’ya kadar devam eder. Diskoların bazılarında blue jean ve benzeri kıyafetlerle giriş yasaktır. Pop ve Jazz türü müzik yapan yerler oldukça fazladır. Buralarda gelen turist yoğunluğuna göre bilinen şarkılar çalınsa veya söylense bile ağırlık İspanyol müziğindedir. Bazı gece kulüpleri ve barlar belli gün ve saatlerde flamenko gösterileri düzenlerler bunları turizm bürolarından veya otelinizin resepsiyonunuzdan rahatlıkla öğrenebilirsiniz gerekiyorsa rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Tüm bunların dışında klasik müzik, tiyatro ve sinema gösterilerini izleyebileceğiniz gibi, futbol, boğa güreşleri de Madrid’i tanımak açısından size yardımcı olabilir. İspanya da genellikle 4 öğün yemek yenilir :  Kahvaltı, öğle, akşam ve gece yemeği.Bu öğünlerden kahvaltı ve akşam yemeklerini bir kenara bırakabiliriz. Aslolan öğle ve gece yemekleridir…

Sponsor Bağlantı

Madrid 23:00’den sonra yaşamaya başlayan bir kent; dolayısıyla gece boyunca yenilen TAPAS
( zeytinyağı, jambon, sosis, peynir, patates, balık ve mevsim sebzeleriyle hazırlanan bir tür salata )
ister istemez sabah kahvaltısına pek gerek bırakmıyor. Yani gece geç saatte bol yiyeceksiniz ve sabah hiç iştahınız olmayacak.Zaten acıkmasanız iyi olur çünkü sabah kahvaltısı burada bir öğün olarak telakki edilmiyor; dolayısıyla sabahları yiyecek sunan pek fazla yer de bulamıyorsunuz. Belki, kahve ve tost dışında sadece omlet  ki o da Madrid’in başkent olmasından dolayı daha yoğun bir resmi yaşamı ve gece hayatına katılmayanları da olabileceğinden olsa gerek bulabilirsiniz. Öğle yemeği günün ana yemeğidir.
13:30 ile 16:00 arası adeta ziyafet havasındaki bu öğünde çorba veya salata, et veya balık ile salata ve Paella ardından da meyve, dondurma veya marmelatlarla tatlandırılmış börek.

İspanyada görmeden dönmeyeceğiniz yerler,

Puerto del Sol: Madrid’e ister yalnız isterse bir gurupla gidin öncelikle bulmanız gereken nokta Puerto del Sol’dur. İspanya’nın resmi olarak merkezi kabul edilen nokta Puerto del Sol ‘deki belediye binasının önündedir. Tam karşınızda, biraz dikkatli bakarsanız ağaca dayanmış bir ayı heykeli göreceksiniz ki bu heykel Madrid şehrinin amblemidir. Artık İspanya’nın ortasını bulduğunuza göre bu noktayı kendinize referans kabul edip buradan çeşitli yönlere açılan anacaddeler üzerinde yapacağınız kısa yürüyüşler gün bitiminde şehri tanıyor kılacaktır size. Ama fazla vaktiniz yoksa sadece en popular yerleri gezmek istiyorsanız kolayca elde edebileceğiniz bir şehir planıyla aşağıdaki yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Palacio Real (Royal Palace) 18. yüzyılda Bourbon’ların ( yönetimdeki aile) idare binası. Calle de Bailen’de, Puerto del Sol’den, Calle Mayor’u izleyerek, cadde bitiminde güneye döndüğünüzde çıkarsınız.

Museo Del Naturale  Monasterio de las Descalzas Reales (Monastery of the Descalzas Reales): 1733 yılında kral V. Felipe tarafından yaptırılmıştır. Calle de Preciaus’ üzerinde (sağdan 2.sokak) Puertodel Sol’un en kuzeyindeki ana cadde.

Plaza de la Independencıa (Alcala Gate): Kral III. Charles tarafından şehre giriş kapısı olarak tasarlanıp neo-klasik üslupta yaptırılmıştır. Puerto del Sol’den sol tarafa yaklaşık 20 dakikalık hızlı bir yürüyüşle ulaşılabilir.

Retiro Park Alcala Gate’I geçtikten sonar sağ kolda yer alır.12 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. 17.yüzyılda Retiro Sarayı’nın bir bölümü olarak düzenlenmiştir.İspanya iç savaşı sırasında oldukça hasar görmüşse de park içindeki bitkiler, çeşmeler, havuzlar, anıt ve heykeller ve bahçe düzenlemeleri görülmeye değerdir.

Grand Via : Madrid’in tarihi dokusu içine yerleşmiş en popular alış-veriş merkezi. Şehrin kuzeyindedir.

Plaza de Colon 1885 yılında Arturo Melida tarafından düzenlenmiş bir bahçe ve kültür merkezi kompleksidir. Alanın ön tarafında oldukça yükseltilmiş bir kaide üzerinde Columbus keşiflerini İspanyollar’a sunuyor gibidir.

 

Plaza de Espana Kentin en yoğun caddelerinden biridir.Resmi binaların bir çoğu bu cadde üzerindedir. Ayrıca Cervantes Anıtı da, bu doku içinde yine yel değirmenlerine savaş açmış iki kahramanıyla yer almaktadır.

Plaza Mayor Kare bir avlu etrafında düzenlenmiş 136 binadan oluşur. Mutlaka görün. 1619 yılında krallığa prestij sağlayacak bi alış-veriş merkezi olarak inşaa edilmiş. Hala çeşitli dükkan ve atölyelerden oluşan oldukça güzel bir ortamı var. Ayrıca bu açık avluda binada yer alan 437 balkondan da seyredilen boğa güreşi gibi geleneksel oyunların yanı sıra kraliyet ailesine ait düğün törenleri yapılmaktaymış. Bugün de çeşitli yerel festivallerde bu alan kullanılmaktadır. Alanın ortasında Kral III. Philip’in at üzerinde heykeli yeralmaktadır.

Plaza Mayor‘da vereceğiniz bir kahve molasının ardından Madrid’in 17.yüzyıldaki merkezine doğru ilerleyebilirsiniz. Ayrıca burada şehrin en eski binalarını “Casa de Cisneros”u görebilirsiniz.

Prado Museum (Paseo del Prado): 18.yüzyılda yapılmış olan bina Neo-Klasik üsluptadır. VII.Ferdinant ve karısının girişimleriyle oluşan kolleksiyona ait yaklaşık 300 adet parça ile kurulan müze bugün 7000 civarında eserle dünyanın en önemli Avrupa sanatı koleksiyonlarından birine sahiptir. Romanesk Dönemden günümüze kadar tarihlenen eserler İspanyol sanatçılarına ( Velazquez, El Greco, Goya…) ait oldığu gibi Avrupanın çeşitli dönemlerde faaliyet göstermiş diğer okullarının da (Bosch, Rubens, Mantegna, Raphael Tintoretto, Tiziano Caravaggio, Botticelli, Dürer, Poussin…) temsilcilerinin uygulamalarını içerir. Eğer plastik sanatlar ilginizi çekiyorsa Prado Müzesine sabah erkenden, hatta kuyruğa girmek için mesai başlamadan (09:00-15:00) gidin. Pazartesi kapalıdır.

İspanya’da 3F ‘nin (Flameco, Football, Fiesta) ülkenin popüler kültürü içinde önemli bir yeri olduğunu herkes bilir. Flamenco Dansı bugün genellikle turistik bir gösteri niteliğinde olup daha çok akşam saatlerinde organize edilmektedir. Bu konuda bilgiyi en rahat şekilde otel resepsiyonlarından edinebilirsiniz. Madrid’in dünyaca ünlü 2 futbol takımı olan Real Madrid ve Atletico de Madrid takımlarını ise duymayanınız yoktur. Özellikle Barcelona ile olan ezeli rekabet hele de ünlü Bernabeu Stadyumun’daysa.

Boğa güreşleri Madrid’de özellikle Mayıs ayının ortalarından itibaren Calle de Alcala ve Vista alegra Metro istasyonu yakınındaki arenalarda, eğer zevk alıyorsanız, izlenebilir. Buralardan anı olarak alacağınız kılıç, bıçak türü eşyalar dönüşte havalimanında muhtemelen sorun çıkaracaktır.

Önemli Telefonlar:
Ülke Kodu: 34
Türk Konsolosluğu: Cal1e Rafael Calvo 18-2 A1B Madrid, Tel: (1) 319 8064
Madrid Barajas havalimanı: 1 393 6000
Barcelona havalimanı: 3 298 3838
Polis: 091
Ambulans: 91/522-2222
Turist Ofis: 91/541-2325

Türkiye’ye Telefon Nasıl Açılır?
00+90+alan kodu+telefon numarası. Cep telefonlar çalışmaktadır.
Banka ve Dükkanların Açık Olduğu Saatler
Bankalar: Hafta içi her gün 08:30 – 13:30. ATM makineler bütün şehirlerde mevcuttur.
Müzeler: Hafta içi bir gün dışında (Genelde Pazartesi) saat 10:00-13:00 / 16:00-19:00.
Dükkanlar: Hafta içi 10:00-20:00.

ispanya vizesi için gerekli olan evraklar.
İspanya turları düzenleyen acentalar.