Japonya Turları

Tokyo-JaponyaUçuş süresi: Yaklaşık 14 saat
Para birimi: Yen (¥ olarak ifade edilir)
Saat farkı: 7 saat ileri (yaz saati uygulamasında 6 saat)
Resmi Dil: Japonca
Vize: Japonya, Türklere 3 aydan kısa süreli ziyaretlerde vize uygulamamaktadır.

Geyşa kültürü: Günümüzde kelime olarak biraz çarptırılmış olsa da, geyşalık Japonlara atalarından, 11. yüzyıldan kalmış olan bir sanattır. Geyşalık; oturma, kalkma, sanatın bir çok dalıyla uğraşma, dans etme, güzel konuşma gibi sıkı disiplin gerektiren çeşitli eğitimlerin sonucunda kademe kademe edinilen bir mertebedir.

Origami: (Kağıt katlama sanatı) Japonya’da dikkat çeken özelliklerden biriside, kağıt katlama sanatıdır. Özellikle turna kuşu şeklinin uğur getirdiğine inanan Japonlar bu inançlarını sanata dönüştürüp, çeşitli festivaller ve törenlerle Origami’yi bir görsel şölene çevirmeyi başarmışlardır.

Bonsai- İkebana: Bonsai, “saksıdaki ağaç”, İkebana ise; “yaşayan çiçek” anlamına gelir. Her ikisi de Minyatür ağaç sanatıdır. Japonların modern bir hayat içinde yaşayarak, doğaya olan saygılarını simgelemektedir. Bonsai ve İkebana, ikisi de özel yetiştirilen minyatür ağaçların, dallarının birbirine uyumlu bir şekilde kesilmesi ile ortaya çıkan sanat eserleri konumunda canlı bitkilerdir.

Sponsor Bağlantı


Banruki: (Japon kukla sanatı) Neredeyse yarım insan boyutunda olan kuklalarla, tiyatro sahnelerinde genellikle sosyal içerikli konular işlenir.

Kabuki: Geleneksel Japon dramasıdır. Kıyafetler, renkli dekorasyonlar içinde sergilenen bu sanat dalının konuları, tarihsel ve melodramatik olur.

Her özelliği ile size çok farklı hayatlar yaşatacak bir ülke; teknolojinin merkezi, uzay üssü gibi ulaşım olanakları, kimono, gelenek görenekleri, yemekleri, yaşadıkları evleri, geyşalık sanatı, Bonsai, Japon bebekleri ve daha bir çok özelliği ile, Japonya gezinizde bu güzelliklerin hepsini keşfetmeye vakit bulmanız dileğiyle…

Başkent: Tokyo

Tokyo’da çok fazla Japon kültürünü bulabilmeniz mümkün değil! Japon kültürünün incelikleri dışında, gelişmiş bir teknoloji, ucu bucağı belli olmayan ulaşım olanakları, koşuşturan insanlar ve gökdelenlerle karşılaşacaksınız Tokyo’da…

Ancak bu kadar yoğun yaşanan teknolojik hayatın içinde şunu unutmayın ki! “Japonya güzelliklerini çok fazla saklayabilen bir ülke değildir” ne kadar teknoloji gelişse de tapınaklarının güzelliklerini saklayamıyorlar. Tokyo’da çok sayıda müze, tapınak ve galeriyi gezebilir, Shinjuku’de eğlenebilir, Yurakucho da alışveriş yapabilir, Asakusa da bulunan “Kannon Tapınağını” ziyaret edebilirsiniz.

Tokyo’da ışıklardan, ihtişamdan, teknolojiden ve Japonya’yı Japonya yapan otantik yapısından büyülenmek için, Yokohama ile Tokyo’yu birbirine bağlayan köprüyü özellikle gece görmelisiniz.

Şehir: Nara

Japon kültürünün göbeğindesiniz. Kimonolar terlikler, küçük evler, Budizm anlayışı ve tapınaklar, hepsini Nara da bulabilirsiniz. Japonya’nın en eski tapınağı olan “Mutluluk Üreten Tapınağını”, Kırmızı Tapınak, Pagoda Tapınağını, Nara Parkı’nda ki tapınakları ve parkın içinde bulunan geyiklerini görebilirsiniz.

Şehir: Kyoto

Tapınaklarıyla meşhur olmuş bir şehir olan Kyoto’da en çok ilgi gören yer; bütün Kyoto’yu tepeden gören terası ile ilgi odağı olan, Kiyomizu ve “altın ev” olarak bilinen tapınaktır.

Şehir: Osaka

Tokyo gibi metropoliten bir şehirdir. Japonya’ya gelen bir çok turistin alışveriş yapmak için bu şehri seçmesi ile ünlenmiştir. Osaka; Japon kültürü adına, Nara ile Tokyo arasında kalmış denebilir, Nara kadar mistik bir havası yok, Tokyo kadar Avrupai değil. Tam ikisinin ortasında kalmış bir şehir. Osaka, alışveriş olanakları ile modernleşirken, 14. yüzyıldan kalma Himeji Kalesiyle de Japon kültürü yaşanmaktadır.

Sushi; çiğ balık denebilir, ama basit bir çiğ balık deyip geçmemek lazım. Sushi’nin pirinçli, avokadolu, karidesli gibi birçok çeşidi bulunuyor. Japon mutfağının sadece sushi’den oluştuğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. “Sashimi” Sushi benzerinde bir yemek, tek farkı içinde pirinç olmaması ve soya sosu konularak yenmesidir. Japonya’nın Türk yemeklerine benzeyen lezzetleri de yok değil. “Gyoza” Mantı tarzında bir yemektir. “Gohan” Pirinç pilavı benzerinde bir yemek sadece tuzsuz (shio) denebilir. Japon yemekleri hakkında ufak bir ayrıntı; bu ülkede restoranlarda tuz bulma konusunda zorlanabilirsiniz.

Tabii ki de Japon yemeklerinden hoşlanmazsanız Japonya gibi ziyaretçi akının uğrayan bir ülkede her tarzda yemeği bulabileceğiniz bir çok seçkin restoran bulabilirsiniz.

Alışveriş için Tokyo’yu ve Osaka’yı seçebilirsiniz. Büyük alışveriş merkezleri ve birçok ünlü butik bu şehirlerde yer alıyor. Teknolojinin merkezine gelip de elektronik aletler almamak olmaz. Aradıklarınızı genellikle Tokyo’da ki büyük alışveriş merkezlerinde bulabilirsiniz. Ancak alışveriş yaparken Japonya’nın ve özellikle Tokyo’nun çok pahalı bir şehir olduğunu unutmayın.

Kimono: Japon kültürünün en belirgin özelliklerinden birisi de kimonodur. Renkli, desenli ve hepsi sanki birer tabloymuş gibi görüntüsü ile herkesin çok beğendiği bir kıyafettir. Kimonolar sadece özel günlerde ve “İkebana”(çiçek düzenleme sanatı) denilen günlerde giyiliyor. Japonya gezinizin ardından kendinize ve sevdiklerinize armağan olacak en güzel hediye, kimono olacaktır.

Japonya’da tamamen farklı tarzları yaşayabileceğiniz bir eğlence kültürü vardır. Bunraku, Kabuki gibi geleneksel sanatları artık sadece Tokyo Ulusal Tiyatrosu’nda devam etmektedir. Modern eğlence anlayışını ise, Tokyo gibi metropol şehirlerde bulabilirsiniz, barlarda, restoranlarda eğlenebilir ya da Japonya’nın kumarhanelerinde paçinko oynayabilir, kareoke barlarda şarkılar söyleyebilir, ve tabii ki de Japonya’nın geleneksel içkisi saki içebilirsiniz.

Ulaşım konusunda Japonya hakkında çok fazla bir şeyden bahsetmenin gereği yok. Özellikle tren sistemleri o kadar çok gelişmiş ki “bu kadar da olmaz” diyerek hayretler içinde kalabilirsiniz. Uzay mekiğini andıran ulaşım sistemi ile gideceğiniz yere en kısa sürede ve rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu arada, Japonya’da trafiğin “soldan” olduğunu da unutmayınız.

Japonya turizm tanıtım videosu.

Japonya turları düzenleyen acentaların listesi için tıklayın.