Lizbon Turları

LisbonUçuş süresi: Aktarmalı 7 saat
Para birimi: Euro
Saat Farkı: 2 saat geri
Resmi dil: Portekizce fakat İngilizce ve Fransızcada anlaşmak mümkün.
Vize: Türk vatandaşlarından vize isteniyor.

Portekiz’in başkentidir. Lizbon seyahatine karar vermeden önce bilmeniz gereken önemli detaylardan birisi; Lizbon’un hava şartları… Daima yumuşak bir iklime sahiptir. Kış ve bahar aylarının başında yağmur görülür. Dondurucu soğuklar ve kar yağısı nadiren görülür.

Lizbon Portela Havaalanı şehir merkezinin sadece 7 km kuzeyinde bulunuyor. Lizbon’un merkezinden havaalanına metro bulunmuyor. Lizbon’da pek çok tren istasyonu bulunuyor. Santa Apolonia ve Gare do Oriente en büyükleri olarak biliniyor. Yürüme mesafesinde olan bölgelere bile trenle ulaşmak mümkün. Santa Apolonia en büyük istasyon olmasının yani sıra turistlerin bilgi edinme ofisi haline geldi. Rossio İstasyonu ise Lizbon’un tam ortasında bulunuyor. Lizbon’da konaklama fiyatları diğer Avrupa ülkelerinin başkentlerinin fiyatlarına göre çok daha ucuz. Lizbon’da lüks otel bulmakta mümkün, normal konaklayacak mekânlarda.

Lizbon’da bulunan Bairro Alto Hotel ise Amerikalılar tarafından en çok tercih edilen otel. Lizbon’da geçiş kartı sistemi ile sabahtan aksama kadar dolaşmanız mümkün. Lizbon’un en eski kilisesi ve katedrali olan Santa Maria Maior de Lisboa veya Se de Lisboa’yi da görmelisiniz. 1147’de yapılan ve depremden sonra birçok kere restorasyon geçiren yapılar, mimari yapısı korunarak yeniden inşa edilmiş. Lizbon manzarasını seyretmek içinse, şehrin en yüksek tepesinde bulunan Sao Jorge Kalesi’ne çıkın!

Sponsor Bağlantı

Baixa adını Lizbon’da sıkça duyacaksınız çünkü burası Lizbon’un 2004 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almak üzere önerilen şehir merkezi… 1755 yılında Portekiz’in geçirdiği yıkıcı deprem sonrasında, pek çok yer yeniden inşa edilmiş. Ancak bu büyük felaketin izleri şehirden tamamıyla silinememiş, Portekiz halkı pek çok bölgedeki yıkıntıları belki de bu acıyı hiçbir zaman unutmamak için saklıyorlardır…

Praça de Comercio (Ticaret Meydanî), Nossa Senhora da Conceiçao Velha Kilisesi, Rossio Meydanî, Elevador de Santa Justa, Keşifler Anıtı, mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Şehri gezerken Roma, Gotik ve Barok mimari tarzlara sıklıkla rastlayacaksınız. Şehrin her yerinde modern ve post modern tarzda yapılar göreceksiniz. Lizbon’da doğan Hıristiyan bir azizin adına Haziran ayında, beş gün süren ve caddelerde kutlanan bir festival yapılıyor.

Lizbon’da tam anlamıyla geçmişe yolculuğa çıkmak isterseniz eğer, Tarihi tepe olarak kabul edilen Alfama’ya gitmelisiniz. Dar ve dik olan sokaklarda Portekiz müziği eşliğinde yemekler yiyebilir, 12.yy. kadar dayanan tarihin kokusunu içinize çekerek, bildiğiniz tüm bilgiler tekrar gözünüzde canlanabilir, o günlere ait hayallere dalabilirsiniz. Yemekten sonra 28 numaralı tramvay hattında bir Lizbon turu atabilirsiniz.

Belem Kulesi: Belem Kulesi, İstanbul’da bulunan Kız Kulesi benzerinde bir yapıdır. Denizin içinde olan bu yapı, eskiden sefere çıkan denizcileri gözlemleyebilmek için inşa edilmiştir. Belem Kulesi’ni ziyarete gittiğinizde, bu semtte bulunan müzeleri, parkları görmeyi de ihmal etmeyin.

Belem Coach Museum: Bu müze sizi, masal diyarlarına götürebilecek kadar fantastik bir yer, kraliyet zamanlarında kullanılan faytonların sergilendiği bir müze. Bu müze tam anlamıyla, zenginlik ve ihtişamın o zamanlarda nasıl yaşandığının birer göstergesidir.

Köprüler: Lizbon Tagus Nehri tarafından ikiye ayrılır. Bu nehrin üzerinde iki tane köprü vardır. Bu köprülerin en meşhur olanı ise, 25 Abril Köprüsü’dür. Lizbon’un köprüleri, bir yakayı öbürüne bağlayan bir köprü olmanın dışına çıkıp, Lizbon güzel manzarasına oldukça güzellikler katan bir sembol halini almıştır.

İsa Heykeli: Lizbon’da oldukça dikkat çekici yapılardan bir tanesi ise Brezilya’nın Portekiz’e hediye ettiği Isa Heykeli’dir. Bu heykel yüksek bir binanın tepesinde bulunuyor. Lizbon’da oldukça meşhur olan asansörlerle bu yüksek binanın en tepesine çıkıyorsunuz. Isa heykelinin kollarının arasından bütün Lizbon’u seyre dalıyorsunuz.

Asansör (Elevador): Lizbon’da asansörlerin çok değişik bir yeri vardır. Bu şehirde bulunan asansörler, binaların içinde değil dışında bulunuyor. Ve bu asansörler genellikle turistik amaçlı olarak kullanılır. Şehri en güzel şekilde tepeden seyretmek isteseniz, asansörlere binebilirsiniz. Santa Justa sokağında bulunan 1911 yılında yapılmış olan asansör, Lizbon’da bulunan asansörlerin en meşhurudur.

Oceanarium: Lizbon’da bulunan bu akvaryum, Portekizlilerin denizcilik geçmişine ne kadar sahip çıktıklarının bir göstergesi gibidir adeta. Bu dev akvaryumda birçok sualtı canlısını bir arada görme şansını elde edebilirsiniz. Okyanus ortadan ikiye ayrılmış, sizde okyanusun içinde yürüyormuşsunuz gibi bir hisse kapılabilirsiniz Oceanarium ziyaret ettiğinizde… hayatınızda hiç görmediğiniz, kadar renkli bir su altı dünyasıyla karşı karşıya kalacaksınız. Bu akvaryumun içinde köpekbalıkları ziyaretçiler tarafından en dikkat çekici bölümlerdir.

Kraliyet sarayı: Yıllar boyunca kralların yazlık mekânları olarak kullanılan bu sarayın dış mimarisi kadar, iç mimarisinde kullanılan çiniler oldukça dikkat çekicidir. Portekiz’de bulunan birçok yapıda kullanılan çini desenler Lizbon’a ayrı bir özellik katmaktadır.

Jeronimos Manastırı: 1496’da Kral I. Manuel tarafından yaptırılan bu bina, Lizbon’un simgeleri arasında yer alıyor. Manastır’ın yapımında kullanılan çeşitli mücevherler bu yapıya oldukça zengin bir görüntü kazandırmaktadır.

Portekizlerin mutfağı deniz ürünlerinden oluşur. Balıkçılığın oldukça önemli olduğu Portekiz’de basta Lizbon gibi liman şehirleri olmak üzere balığa oldukça önem verirler, sabah kahvaltılarında bile deniz ürünleri ağırlıklı olarak tüketilir. Brezilya lezzetlerine de benzerliği ile dikkat çeken Portekiz mutfağı, Türkler gibi Akdeniz insanlarını cezp edecek alternatiflere sahip. Portekiz mutfağının bir diğer özelliği ise yemeklerinde baharat ve değişik sosları kullanmalarıdır. Bu soslarda, zeytinyağı basta olmak üzere tereyağı kullanarak yapılır. Yemeklerinde çeşitli yağlar kullanıldığı için Portekiz mutfağının biraz ağır olduğu söylenebilir.

Lizbon’da balığın her çeşidini bulmanız mümkün ne de olsa çok güzel bir liman şehrindesiniz, özellikle balık çeşitlerinden sardalye kızartmasını deneyebilirsiniz. Lizbon’da deniz ürünlerinin sunulduğu birçok restoran bulunuyor. Özellikle Tagus Nehri kenarında, köprü manzarasına karşı birçok balık restoranı bulabilirsiniz. Ancak Portekiz’de nerede, ne zaman, hangi sokağın sonunda karşınıza küçük bir balık restoranı çıkacağının belli değildir. İki üç tabure, yanında enfes balık ızgara, birde Fado müziğinin ezgileriyle birleşince Lizbon’da balık yemek ayrı bir keyif oluyor.

Lisbon usulü ciğerin bizim bildiğimiz ciğer sote yemeğinden pek bir farkı yok. Lizbon’da bu yemeğin içine, defneyaprağı sarımsak gibi baharatlar katılarak yapılıyor, Lizbon usulü ciğerin en büyük özelliği ise, içine katılan porto şarabıdır. Portekiz’de yiyeceğiniz birçok yemeğin içinde porto şarabının lezzetini bulabilirsiniz.
Ve tabii ki de pasta, kek, poğaça gibi pastane ürünleri Lizbon’da oldukça meşhur olan lezzetler arasında yer alıyor. Lizbon’da en meşhur caddelerinden, en sıradan ara sokaklarına kadar birçok yerde bulunan pastanelerde yeni pişmiş keklerin kokusu sizi içine çekecektir.

Lizbon’da gece hayati genellikle Liman bölgesinde bulunan restoranlarda yaşanır. Portekiz’in yöresel müziği olan Fado müziğinin en güzel ezgilerini burada duyabilirsiniz. Bu yöresel ezgilerin dışında Lizbon’da dünya standartlarında bir çok bar ve gece kulübü bulabilirsiniz. Bu mekanlarda caz dan popüler müziğe kadar her tür müziği dinleme şansına sahipsiniz. Ancak Lizbon’da tabii ki de, eğlence Fado gecelerinde yaşanır. Fado müziği biraz acıklı ezgilere sahiptir. Fado’nun kelime olarak “kader” anlamına gelmektedir. Bu müzikte özlem ve hasret duyguları vardır. Gidip gelmeyen sevgiliye, deniz yolculuğuna çıkıp dönmeyen esler için söylenen hüzünlü bir müziktir. Fado müzikleri ne kadar hüzünlü olsa da, bu müzikler eşliğinde yapılan eğlenceler oldukça keyifli geçmektedir. Lizbon’da gece hayatında en çok tüketeceğiz içecek ise, dünyaca ünlü Porto şaraplarıdır.

Lizbon’un merkezi yerlerinden biri olan Bairro Alto, alışveriş ve eğlence bölgesi olarak bilinir ve Portekiz’in gece hayatının kalbinin attığı yerdir. Lizbon yürüyerek bile dolaşabileceğiniz, gezebileceğiniz bir yer. Trafiğe kapalı alanların çokluğundan dolayı pek çok insani yürümeyi tercih ettiğini göreceksiniz. Lizbon’da ulaşım denildiği zaman akla ilk gelen şehirde bulunan sarı tramvaylardır. Bu tramvaylarla bir yerden bir yere ulaşımın dışında, ayrıca keyifli bir şehir turu atmanız mümkündür. Bu şehre gelen birçok ziyaretçinin oldukça ilgisini çeken bu tramvaylar özellikle dik yokuşları bulunan Lizbon sokaklarında, yamaçları çıkmak için en kolay yoldur.

Lizbon’da ayrıca güzel bir metro sistemi vardır. Otobüslerde geceleri geç saatlere kadar çalışır. Eğer, taksi seçeneğini kullanmak isterseniz taksiciler size ufak bir şehir turu attırabilirler ancak, çok pahalı bir şehir olmayan Lizbon’da bu durum çokta keyfinizi kaçırmayacaktır.

Lizbon turları düzenleyen firmaları görmek için tıklayın.