Maldivler Turu

Maldiv Adaları

Uçuş süresi: Aktarma süreleri hariç yaklaşık 8 saattir.
Para birimi: Maldivian Rufiya (MRf)
Saat farkı: Türkiye’den 2 saat ileri
Yüzölçümü: 300 km²
İklimi: Tropikal
Resmi dil: Yerel halk Dhivehi konuşmakta, fakat İngilizce de yaygın olarak bilinmektedir.
Vize: Turk vatandaşlarına vize uygulanmamaktadır.

Maldivler, Hint Okyanusu’nda ve Sri Lanka’nın güneyinde yer alan, Asya’daki en küçük bağımsız ülke. Hint Okyanusu’nda 1200 adet küçük adadan meydana gelen, 764 km. uzunluğunda, 129 km. genişliğinde bir adalar topluluğu. Adaların en büyüğü 13 kilometrekarelik bir alana sahip. Bütün alanın %99 ‘u denizle kaplı muhteşem güzelliği ile bilinen bu adacıklar, sayısız isimde ve türde balıklarıyla sualtı gözlem ve su sporlarıyla mükemmel bir tatil ülkesi. “Son cennet” olarak da anılıyor. Son yıllarda, “balayı tatili” turları buraya yönlendiriliyor.

Çiftlerin hayalini süsleyen Maldivler, kristal mavisi sularla kaplı. Özel bir ilgi ve çekim alanı yaratan adaya, önceleri budizm hakim olsa da, bir arap gezgini olan Al-Bar Bari sayesinde ulaşan müslümanlık

Sponsor Bağlantı

hızla ada halkı tarafından kabul görmüş. Sadece uçakla gidilebilen Maldivler’e vize alma zorunluluğu da bulunmuyor. Adadaki bir tatil rüyadan da öte.. Renk cümbüşü ve hareketlilik dalgıçlıkla, sualtı fotoğrafçılığıyla uğraşan insanlar için de bulunmaz bir ortam yaratıyor. 1981 yılında batan “Victory” adlı batık gemi, dalgıçlar için bulunmaz malzeme. Gri köpekbalıkları, Barracudalar, Yarasa Balıkları, Deniz Kaplumbağaları ve Akrep Balıkları da, bu cennet adasındaki batık geminin içinde görülüyorlar.

Adalar son derece berrak göllere ve bembeyaz kumsallara sahip. Ayrıca Maldivler’de tropikal bitkiler oldukça sık. Bunlar arasında hindistancevizi ağaçları en fazla yer tutuyor. 78 yıl boyunca İngiltere tarafından yönetilen Maldivler, 1965 yılında bağımsızlığını kazanmış. Başkenti ve en büyük kenti Male, resmi dili ise Dhivehi dili.

İklim; Maldivler’in iklimi sıcak ve nemli. Günlük ortalama sıcaklık; 27 derece. Burada yaşayan halkın büyük çoğunluğu Sri Lanka’dan bir kısmı ise Hindistan ve Arabistan’dan gelmiş. Adaların toplam 210 tanesinde yerleşim var. Balıkçılık ve turizm, adalardaki başlıca geçim kaynağı. Binlerce Maldivli hergün balık avına çıkıyor. Birçok balıkçı, teknesini adalardaki hindistancevizi ağaçlarından yapıyor. Adalardan yaklaşık 30 km. açıyorlar. Elde edilen balıklar çoğunlukla Japonya ve Sri Lanka’ya ihraç ediliyor. Adada yetişen yiyecekler arasında ise ananas, hindistancevizi ve nar başta geliyor.

Sualtı, ayrı bir dünya; Maldiv Adaları’nın dalış tutkunlarını kendine çeken en önemli özelliği neredeyse sonsuz sayılabilecek dalış opsiyonu sunmasından kaynaklanıyor. Gerek mükemmel iklimiyle, gerekse sualtı görüşünün eşsizliğiyle Maldivler, çekim merkezi olmaya devam ediyor. Hemen hemen tüm tatil köylerinin profesyonel dalış okulları var. Bu özellik, yeni başlamak isteyen dalış meraklıları için bir avantaj.

Maldivlere Nasıl Gidilir; Maldivlere ulaşım 2 havayolu ile sağlanmaktadır. Bunlar Emirates HY ve Qatar HY dır.
Emirates Hy Dubai aktarmalı , Qatar Hy ise Doha aktarmalı uçmaktadır. Uçuş süresi aktarma süreleri hariç yaklaşık 8 saattir. 8 saatlik uçuş aktarma nedeni ile 4 saat Istanbul – Dubai / Doha ve yaklaşık 4 saat Dubai / Doha – Male olarak  yapılmaktadır.

Emirates Hy ile haftanın 5 günü , Qatar Hy ile haftanın 4 günü Maleye bağlantı alabilecek şekilde İstanbul çıkışlı uçuşlar bulunmaktadır. 2 havayolunda da Maleden dönüşlerde Dubai veya Dohada transit otelde konaklama yapacak şekilde dönüş yapılmaktadır. İlgili vizeler acentalarca alınmaktadır.

Maldivlere tur düzenleyen acentaların listesini görmek için tıklayın.

Maldiv adalarından kısa bir video görüntüsü.
http://video.google.com/videoplay?docid=1833368798252003287