Mikonos Adası

Mikonos Adası (Mykonos – MYKONOΣ )Uçuş süresi: Direk uçuş 1 saat
Para birimi: Euro
Saat Farkı: Türkiye ile aynı
Resmi dil: Yunanca fakat İngilizce anlaşmak mümkün.
Vize: Türk vatandaşlarından vize isteniyor.

Mikonos (Mykonos) en çok ziyaret edilen ve en pahalı Yunan adasıdır. Tüm Ege Denizi’ndeki en hareketli gece hayati yaz sezonu boyunca burada yaşanır. Ada’nın asıl müdavimlerini ise dünya jet sosyetesi oluşturur. Çılgın yaşantısı ve her türlü cinsel tercihe olan toleranslı yaklaşımıyla ünlüdür. Mykonos, bembeyaz badana vurulmuş balkon ve duvarlarından sarkan rengârenk begonviller, sardunyalarla süslü Mikonos (Mykonos) evleri ve rıhtımda yan yana sıralanmış yel değirmenleri ile ada, zor beğenenlerin bile kalbini çalmaya yetecek kadar çekiciliğe sahiptir. Mikonos (Mykonos) Adası’nın başşehri, büyük yolcu gemilerinin de yanaştığı bir liman şehri olan, Mikonos (Mykonos), çok kullanıldığı adıyla Hora Kasabasıdır.

Plajlar: Mikonos (Mykonos) gibi küçük bir adada sayıları onbeşi bulan plajlar buranın bir tatil adası olduğunun göstergesidir. Mykonos limanına en yakın olanları Malalianos ve kalabalık Tourlos plajlarıdır. Eğer zamanınız varsa limandan Platys Gialos plajına giden otobüslere binmeniz

ve buradan kalkan kayıklarla Mikonos (Mykonos) Adası’nın en iyi plajları olan Paradise, Super Paradise, Agrari veya Elia’ya gitmeniz önerilir. Super Paradise bir çıplaklar kampıdır. Elia ise Ada’nin göreceli en sakin plajıdır.

Sponsor Bağlantı

Folklor Müzesi: Müzenin binası 1700 yıllarından kalma bir malikânedir. İçeride onarılmış bir 19. yüzyıl mutfağı ve yatak odasının yanı sıra yine bu yüzyıllara ait birçok antika eşyayı da seyretmek mümkündür.Bir köşede duran ve Mikonos (Mykonos) lu’lara o hüzünlü geçmişi hatırlatan içi doldurulmuş Pelikan Petros’un ise ilginç bir hikâyesi var; 1950 kışındaki büyük fırtınada Ada’ya zorunlu iniş yapar Pelikan Petros. Ada’lılar kuşu bağırlarına basar çünkü Pelikan’ın gelişiyle beraber Ada’nın kaderi sakin bir balıkçı köyü olmaktan, dünyanın en ünlü eğlence merkezlerinden biri olmaya doğru bir değişim yaşamaya başlar. Ancak 1985’te Pelikan Petros bir arabanın altında kalarak can verir.

Parapotiani Kilisesi: Ada’ya tepeden bakan bu kilise, sayıları 500’ü geçen kiliseler içinde görsel bakımdan en dikkat çekici olandır. Bunun sebebi de beş ayrı küçük kilisenin tek bina olarak birleştirilmesiyle ortaya çıkan ilginç asimetrik görüntüdür. Fotoğraf tutkunlarının görmesi gereken kilise Meryem Ana’ya adanmıştır.

Delos Adası: Mykonosa yalnızca 6,5 km uzaklıktaki Delos Adası, tüm Kiklad Adalar Grubu içinde arkeoloji bakımından en önemlisidir. Delos Adası, Antik Yunan Dini olan ‘mitoloji’ye göre, Tanrı Apollon ile Tanrıça Artemis’in doğum yeridir. Antik tiyatro, zengin mozaiklerle süslü evler, Apollon Tapınağı ve Aslanlı Yol, Delos Harabeleri’nde görülebileceklerden yalnızca bir kaç örnektir.

Alışveriş: Dünyanın en ünlü markalarının satıldığı mağazalar Hora’da yoğundur. Ayrıca keten ve dantel perdeler Mikonos (Mykonos)’ta en çok satılan eşyalardandır. Kuyumcularda eski Bizans takılarının kopyaları, galerilerde ise müzelerdeki antik objelerin kopyaları ve Antik Yunan Desen’i motifli halılar ilginç olabilir.

Damak Zevki: Mikonos (Mykonos)’ta her damak tadına göre en az bir restaurant bulmak mümkündür. Geleneksel Yunan yemekleri yapan El Greco in Plateia Tria Pigadia adli restaurant Ada’nın en eskilerindendir.

Gece Aktiviteleri : Çılgın, uçuk kaçık eğlenceler sınır tanımaz ve sabaha kadar sürer. Ada bu gün dünyaca ünlü bir gay cenneti olduğundan özel gay barları, club ve diskolarının sayısı oldukça fazladır.

Önemli telefonlar

Polis: 0030 22890 22716
Mikonos (Mykonos) Turizm Danışma: 0030 22890 22482
Liman Polisi: 0030 22890 22218
Havaalanı: 0030 22890 22327
Devlet hastanesi: 0030 22890 23998

Mikonos (Mykonos) Adası tur düzenleyen firmalar