Norveç Turları

NorveçUçuş Süresi: 4 saat 20 dakika
Saat Farkı: 1 saat geri
Başkenti: Oslo
Resmi Dil: Bokmål ve nynorsk adlandırılan iki yazı dilinden oluşan Norveççe, İngilizcede anadil kadar etkindir.
Para Birimi: Norveç Kronu (NOK)
Vize: Türk vatandaşlarından vize isteniyor.

Norveç, tarihsel geçmişi ile de sizi başka diyarlara götürecek… Ülkeye yapılan sömürge hücumlarının tarihi 10 bin yıl öncesine dayanıyor yani ren geyiği sürülerini kovalayan eski avcılar zamanına! M.S 8.yüzyılda Avrupa ve İngiltere kıyılarına akınlar yapan, denizcilikte rakip tanımayan acımasız ve cesur Vikinglerin yaşadığı Norveç, 1814 yılında İsveç ile birleşmiş… 1906 yılında ise bağımsız bir krallık haline gelen Norveç, 16 Aralık 1911’de bayrağını ilk defa güney kutbunda dalgalandırmış…

Lokasyon ve nefes kesen doğa harikalarıyla Avrupa’nın sınır bölgesini muhafaza eden bir karaktere sahip olan Norveç, çok yerde söylendiği gibi donmuş kutup bozkırlarıyla kaplı değil! Batı fyord’larına (iki dağ arasındaki vadinin deniz suyu ile dolmuş hali) ek olarak güney bölgesinin iklimi tarım arazisini andırırken tılsımlı ormanlara ve güneşli sahillere sahiptir.

Sponsor Bağlantı

Norveç’e gitmek için mayıs ile eylül ayları arasında bir zaman seçmeniz sizin için en iyisi olacaktır. Bahar sonu Norveç’te bambaşka bir tatil geçirebilirsiniz. Gün ışığının en uzun olduğu bu dönemde, ılıman bir havada, çiçek açan meyve ağaçlarının arasında gezmeye doyamayacaksınız! Ayrıca size ufak bir tüyo verelim; bu dönemde sakin ve eğlenceli bir gezi sizi bekliyor olacak!

Norveç’te yaşayabileceğiniz en eşsiz deneyimlerden biri Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinden görünen mükemmel gece yarısı güneşidir.

Eğer kış kayakçılığı ya da kutup gecelerindeki Aurora Borealis’i (kuzey ışıkları, bir çeşit ışık kayması) arıyorsanız, Norveç’in soğuk, karanlık kışları ziyaret için doğru zaman değil. Kış aylarında büyük şehirlerin dışındaki birçok otel ve kamp alanı kapalı oluyor.

Ortalama sıcaklıkların dondurucu olduğu zaman kasımla mart ayları arasında… Norveç’in bulunduğu anakara tipik olarak yağmurlu iklimi, bulunduğu enlem için şaşırtıcı şekilde yumuşaktır. Bunun için Gulf Stream akıntısına teşekkür etmesi gerekli…

Ülkenin en önemli tatil günü, 17 Mayıs’ta kutlanan Constitution Day’dir. Bugün Norveçliler geleneksel kıyafetleriyle sokaklara çıkararak yılın en eğlenceli gününü geçirirler… Bir diğer popüler tatil ise; 23 Temmuz’da kutlanan Midsummer’s Eve… Bugün de sahilde şenlik ateşi yakılır, kutlamalar yapılır. Sami insanları, Karasjok ve Kautokeino’daki Paskalya Yortusu’nda rengârenk süslemeleri tutarlar. Bu tip festivallerde Ren geyiği yarışları (geleneksel ismiyle Joik) yapılır, konserler verilir.

Norveç’in nüfusunu Japon, İtalyan, Alman, İngiliz turistler çoğunluğu oluşturuyor. Neredeyse herkes bira içiyor. İç mekânlarda, futbol pubları’nda dahi sigara içmek yasak. Sigara tiryakisiyseniz eğer bu ülkede biraz dikkat etmeniz gerek!

Norveç’te hükümet tarafından nüfusu gençleştirme politikası uygulanıyor. Çevrenize bakınca pek çok hamile bayanla karşılaşsanız bile bu ülkede nüfus artmıyor! Ayrıca ülkede hamile olan bayanların yanında eşlerine de çeşitli haklar tanınıyor. Çocuk sahibi olmayı bekleyen ailelerde anne ve baba adayları devlet tarafından izinli sayılarak, bir yıl boyunca çifte ücretli tatil yapma hakkı sağlıyor ama bu imkanların tam aksine uygulanan gençleşme politikası ile 4.5 milyonluk nüfus bir türlü artmıyor.

Norveç’te eşsiz güzellikteki dağlar, fiyortlar ve doğa, göreni kendine hayran bırakıyor. İç denizlerde denize girmek soğuk nedeniyle neredeyse imkânsız diyebilirim. Buna çözüm olarak, bazı sığ koylarına yirmi beş dereceye kadar ısıtma uygulanıyor. Yani belki Norveç’te yüzebilirsiniz!

Üç bin kilometre boyunca uzanan sahillerinde balina, fok, kutup ayısına rastlamak hiçte zor değil. Ülkedeki Genelde yoğun yağışlı geçen günler doğadaki bitki örtüsüne muhteşem bir zenginlik katmış. Fotoğraf makinenizi almayı unutmayın!

Norveç’in oldukça pahalı bir ülke olduğu en pahalı ülkeler listesinde her zaman üst sıralarda yer aldığı herkesçe bilinir. Yerli halk ise ekonomik sıkıntı yaşamadığı için rahat. Durum böyle olunca da, ülke vatandaşları stressiz, rahat ve sakin bir ruh hali içerisinde. Bireyselliklerine düşkün olan bu insanlar aynı zamanda da çok dürüstler, bu ülkede sahtekarlık dolandırıcılık pek sık görülen bir durum değil.

Norveç’e gittiğinizde kesinlikle 1963 yılında açılan ünlü Munch Müzesi’ni gezin ve mola vermek istediğinizde ise Café Edvard Munch‘te sıcacık kahvenizin yanında 1dilim pasta yemeyi ihmal etmeyin.

Vikingler, açık tekneleriyle Kuzey Amerika´ya kadar uzanan, cesaret isteyen deniz seferleriyle tanınıyor. Norveç’e gidipte Viking Gemileri Müzesi’ni gezmeden dönerseniz üzülürsünüz. Çünkü burada 2 mükemmel gemiyle karşılaşacak ve özellikle 1904 yılında bulunan Oseberg Gemisi’ni görünce büyüleneceksiniz.

Norveç’te ne yenir? Ne içilir?

Elbette Norveç gibi balıkçılıkla geçinen bir ülkede yemek denilince aklımıza öncelikle balık geliyor. Somon fümeyi büyük bir keyifle tüketen Norveç halkı için bu bir klasik diyebiliriz.
Norveç’in geleneksel yemeklerinden biri olan Norveç Türlüsü’nü denerken, Türk mutfağından birşeyler yiyormuş gibi hissedeceksiniz… Norveç’in geleneksel başka bir yemeği ise; geyik kebabı, üzerine kızarmış yumurta konularak servis ediliyor. Yine geleneksel yemeklerinden lahanalı et haşlaması görüntüsüyle belki ilk başta dikkatinizi çekmeyecek ama tadı bir harika. Bu yemeği aile geleneksel aile toplantıları için hazırlanan yemeklerde mönülerinden eksik etmiyorlar. Norveçlilerin 1,2,3 adını verdikleri Çiftçi Omleti ise Türk damak tadına uygun bir tercih olacak. Restoranlarında elbette pizzaya ve makarnaya da rastlayabilirsiniz ama her yerde karşınıza çıkan yiyeceklerin yerine geyik ve ördek etini de tatmadan dönmeyin!

Bu ülkede mutlaka bisikletle tura çıkın. Serin, yemyeşil ormanlar boyunca gürültüsüz yollarda, yüksek dağların tepelerinde veya sakin fiyortların çevresinde bisiklet sürmek insana en derinlerinde bir huzur sağlıyor. Mesafeyi ve hızı kendinizin belirlediği, bitmesini istemeyeceğiniz sükunet dolu bir tur yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.

Hatırlatma: Ülkede vergi oranları yüzde 18… Bir mağazadan 300 Norveç Kronu üstündeki alışverişleriniz için form doldurup, ülkeden çıkarken gümrük görevlisine beyan ederek vergi iadesi alma hakkına sahip olabilirsiniz…

Norveç vizesi için gerekli olan evraklar ve acentalar listesi.

not: milliyet tatil’den alınmıştır.