Prag Turları

Çek CumhuriyetiBaşkent: Prag
Para Birimi: Korona
İklimi: Karasal iklimin hâkim olduğu ülkede kışlar soğuk, yazlar sıcak geçiyor.
Dil: Çekçe
Saat Farkı: 1 saat geri
Ortalama Uçuş Süresi: 2,5 saat
Vize: Vize alınması gerekiyor.

Tarihi yapılar ve kentin kendine özgü gizemli enerjisi şehre adım attığınız andan itibaren sizi büyülemeye başlıyor…Avrupa’nın önemli turistik merkezlerinden biri olan Prag, geçirdiği savaşlara rağmen geçmişten günümüze bozulmadan gelebilmiş bir kent. Diğer Avrupa şehirlerine göre daha ucuz olan turist dostu Prag’ın bir başka avantajı ise, tüm tarihi ve turistik yerlerin birbirine yakın olması. Bu sayede tüm şehri yürüyerek gezebilirsiniz.

Şehirde yer alan havaalanından merkeze taksiyle ya da kiralayacağınız otomobilinizle ulaşabilirsiniz. 10 ayrı bölgeden oluşan Prag’da şehir merkezi “Prag 1” olarak numaralandırılmış. Otobüsler 04.30- 24.00 arasında hizmet veriyor. Uçakla ulaşabildiğiniz belirli merkezler dışında Çek Cumhuriyeti sınırları içinde en ekonomik ulaşım tren yolu.

Sponsor Bağlantı

Görülecek Tarihi ve Turistik Yerler;

Charles Köprüsü : Eski kent meydanında yer alan yapının inşasına 1357 yılında başlanmış. Köprüde bulunan 31 Aziz heykelinin 16.’sında elinizi koyup dilek tutabileceğiniz bir levha yer alıyor.

Eski Kent Meydanı (Stare Mesto) : Prag’ın tarihi merkezi sayılan meydan nehrin batı kıyısında yer alıyor. Belediye Binası, Jan Hus’un heykeli ve Tyn Kilisesi gibi birçok turistik yapı bu meydanda bulunuyor.

Astronomik Saat : Eski Şehir Meydanı’nda, 15. yüzyılda Jan Huss tarafından inşa edilen, üzerinde 12 havari heykeli bulunan, zamanı hem Bohemya usulü (Gotik numaralarla) hem de günümüz rakamlarıyla gösteren astronomik saati mutlaka görün. Saatin en büyük özelliği, saat dışında ayları, günleri ve burçları da gösterebilmesi.

Nove Mesto (Yeni Kent Meydanı): Modern yapıların yer aldığı meydan daha çok alışveriş merkezleri, kafeleri, müzeleri ve tiyatro binalarıyla ünlü.

Petrin Parkı : Mimarisi Eyfel Kulesi’ne benzeyen bir yapının da içerisinde bulunduğu park doğal güzellikleriyle büyüleyici. Yapımı 1891 yılında tamamlanmış kule muhteşem bir manzaraya sahip.

St. Nicholas Kilisesi : Barok tarzında yapılmış olan kilise oldukça dikkat çekici bir mimariye sahip. Yapımı 1756 senesinde tamamlanmış olan kilisede çok sayıda resim yer alıyor.

Prag Kalesi : Kenti çevreleyen kale Prens Borijov tarafından 870 senesinde yaptırılmış. Kaledeki askerlerin nöbet değişim töreni görülmeye değer.

St. Vitus Katedrali (Katedrale Sv. Vita) : Yapımına 1344 yılında başlanmasına rağmen, veba ve savaş gibi nedenlerle ancak 1929’da tamamlanabilmiş olan bu muhteşem yapı, Avrupa’nın en eski ve en görkemli kiliselerinden biri. Yapımının çok uzun senelere yayılmasının sonucu olarak Neo-gotik, Rönesans ve Barok özelliklerini bir arada taşıyan katedrali gezmeye dış cephesindeki şeytan figürlerini inceleyerek başlayın ve ışıkla oyun oynamak için sizi bekleyen, vitraylarını sakın kaçırmayın. Güney kulesindeki 287 merdiveni tırmanıp büyüleyici manzarayı seyredebilir ya da katedralin altındaki bölüme inip, inşaatı başlatan Kral IV. Charles’in mezarını ziyaret edebilirsiniz.

Mucha Müzesi : Ünlü Çek ressam Alfonse Mucha’nın hayatının anlatıldığı, özel eşyalarının, tablolarının, heykellerinin ve diğer eserlerinin sergilendiği Avrupa’nın en hoş, küçük müzelerinden.

Mala Strana (Küçük Şehir) : Prag Kalesi’nin eteklerinde Barok tarzı evler ve zarif bahçelerden oluşan bölge, dönemin zengin aristokratları için kurulmuş. 1500’lü yıllarda geçirdiği bir yangınla tahrip olan Mala Strana, tek amaçları krala yakın olmak olan asillere ev sahipliği yapmak için tekrar inşa edilmiş. Meydanında (Malastranske Namesti) küçük butikler, kiliseler, yerel publar ve lokantaları bulabileceğiniz Mala Strana, aynı zamanda harika bir nehir manzarası da sunuyor. Küçük Şehir, 1419’daki savaşta ve 1514’deki büyük yangında zarar görmüş ve harap olan binaların yerini Rönesans tarzı yapılar almış.

Narodni Müzesi (Ulusal Müze) : 19. yüzyıl başlarında yapımına başlanan yapı ancak 1880 yılında tamamlanmış ve birçok kez Milli Parlamento olarak kullanılmış. Neo-Rönesans tarzında inşa edilen müzede Bohemya ve Moravya bölgelerinden eserler bulabilirsiniz. Dünya tarihi ve Çek Cumhuriyeti tarihinin detaylı bir şekilde sergilendiği müze, kış aylarında 09.00-17.00, yaz aylarında ise 10.00-18.00 saatlerinde açık.

Wenceslas Meydanı (Vaclavske Namesti) : 929’da öldürülen ve sonraki yıllarda Çek milliyetçiliğinin sembolü haline gelen Bohemya kralı Wenceslas’tan adını alan tarihi meydan, günümüzde son derece hareketli. Ulusal Müze’nin de bulunduğu meydan, 1918’de Çekoslovakya’nın ilanı, 1968’de Sovyet tanklarının gelişi, 1989’daki kadife devrim gibi birçok önemli olaya ev sahipliği yapmasıyla hala hafızalarda…

Yahudi Meydanı (Josefov) : Eski Şehir içinde yer alan Josefov, Avrupada’ki en eski, en ilginç Yahudi yerleşim yeri. Yahudiler 10. yüzyıldan itibaren buraya yerleşmeye başlamış. 16. ve 17. yüzyıllara gelindiğinde Avrupa’daki en büyük yahudi gettosu Prag’taymış. Yahudilerin yaptığı sinagoglar (Maisel, İspanyol, Pinkas ve Stranova Sinagogları) ve dünyanın en eski Yahudi mezarlığı görülmeğe değer.

Ünlü Macar Yemeği Gulaş: Alman ve Macar mutfağının etkilerinin görüldüğü Çek mutfağında et tüketimi oldukça fazla. Etle hazırlanan ünlü bir Macar yemeği olan Gulaş ise çokça tüketilen lezzetlerin başında geliyor. Balık çeşitlerine de sıkça rastlayacağınız ülkenin bir diğer dikkat çekici özelliği de lezzetli biraları.

Bir kaç faydalı ipucu;
• Kent özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında öğrencilerle dolup taşıyor. Bunun için yer bulmakta zorlanabilirsiniz.
• Her yılın 30 Nisan’ında “Paleni Carodejnic” (Cadıların Yakılışı) Festivali yapılıyor. Bu festival özellikle Kampa Adası’nda tüm gece süren şenlik ateşiyle kutlanıyor.
• Nisan ve Mayıs aylarında yapılan Uluslararası Müzik Festivali, Uluslararası Prag Kitap Fuarı ve Eylül ayında düzenlenen Mozart Festivali sanatseverlerin ilgisini çekebilecek aktiviteler.
• Araba kiralayacaklar dikkat! Çeklerin otomobil kullanma konusundaki ünleri pekiyi değil.

Prag turları düzenleyen acentaların listesi

Prag tanıtım videosu