Ukrayna Turu

Yeni ZelandaBaşkent: Kiev
Para Birimi: Grivna
İklim: Ukrayna’nın iklimi, ılıman-kara iklimi. Karadeniz kıyılarında alt tropik iklim görülüyor. Kış mevsimlerinde sıcaklık Karadeniz kıyıları ile iç kesimler arasında farklılık gösteriyor. Yaz mevsiminde sıcaklık güneyde iyice artmakta.
Din: Ortodoksluğun yaygın olmasıyla beraber Katolik ve Protestan kiliseleri de var.
Dil: Ukrayna dili, Rusça
Saat farkı: Türkiye’yle aynı. Yaz saati uygulaması yapılıyor.
Ortalama uçuş süresi: 2-3 saat
Vize: Türk vatandaşları için vize gerekiyor.

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kiev, gezginler için biçilmiş kaftan. Çernobil Müzesi’nden mağara manastırlarına, 11. yüzyıldan kalma St. Sophia Katedraline kadar çok çeşitli seçenekler sunan Kiev, alışılageldik gezilerden farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için çok uygun bir şehir.

Ukrayna-Kiev’de Görülecek Yerler

Hidropark: Dinyeper nehri üzerindeki Hidropark türünün bu büyüklükteki ender örneklerinden. Restoranları, kafeleri ve hatta diskolarıyla her tür eğlenceyi ziyaretçilerine sunan park Kiev’in en çok ziyaret edilen ikinci yeri.

Sponsor Bağlantı


Kiev Balmumu Müzesi: Doğu Avrupa’daki en ilginç balmumu müzelerinden biri. Benzerlerinden farkı gerçek ölülerin balmumundan yapılma maskların ve çeşitli fresklerin sergileniyor olması.

Kiev Hayvanat Bahçesi: 90 yıllık geçmişiyle daha önce bu büyüklükte bir hayvanat bahçesi görmemiş olanlar için unutulmayacak bir deneyim. 400’e yakın hayvanın ve 2000’den fazla bitki türünün özenle korunduğu hayvanat bahçesi çocuklar için Kiev’i unutulmaz kılıyor

Mağara manastırı (Pechersk Larva): Temeli 1050’lere dayanan manastır Dinyeper kıyısına yerleşen bir keşiş tarafından kurulmuş. Arkadaşlarının da ona katılmalarıyla büyüyen manastır kraliyet soylularının da uğrak yerlerinden birine dönüşmüş.

Mikhail Bulgakov Müzesi: Ukraynalı edebiyatçı Mikail Bulgakov’un müzeye dönüştürülen evi şehrin en güzel bölgelerinden birinde yer alıyor. Bina ünlü mimar Gordenin tarafından elden geçirilmiş ve yazara ait eşyalarla donatılmış.

St. Sophia Katedrali: Yeşil-Altın rengi kubbesiyle 11. yüzyıldan kalma St. Sophia Katedrali şehrin göz bebeği. Sovyetler Birliği döneminde dahi korunan katedral sayısız onarımlardan sonra bugünkü şekline kavuşmuş. Katedral, önemli Bizans mozaik ve fresklerinden bazılarının görülebileceği ve aynı zamanda daha geç dönemleri de yansıtan politik gravürlerle dolu bir anıt.

İpuçları
*Kiev’de dolaşırken kapkaççılara karşı özellikle dikkatli olun. Ayrıca aşırı arkadaş canlısı yabancılara kuşkuyla yaklaşmanızda fayda var.
*Yanınızda Kiril harflerinin nasıl okunduğunu belirten bir kağıt olursa yer-yön sormakta zorluk çekmezsiniz. Yanıtları da not almak, hatta karşınızdakine yazdırmak en akıllıcası olacaktır.

T.C. KİEV KONSOLOSLUĞU: 18 Arsenalna Str., KYIV, 01901 Tel: 380442810750

Ukrayna turları düzenleyen acentaların listesini görmek için tıklayın.

Kiev şehrini anlatan bir video

YouTube Preview Image