Yeni Zelanda Turu

Yeni Zelanda

Başkent: Wellington
Para Birimi: Yeni Zelanda Doları
İklim: Yeni Zelanda Güney Yarımküre yer aldığından mevsim değişikliği kuzey yarım küredekinin tam tersi. Ülkede en sıcak aylar ocak ve şubat, en soğuk aylar haziran ve temmuz. İklim genelde ılıman. Özellikle iç kesimlerde yağış oranı yüksek. Yüksek kesimlerde esen rüzgar sebebiyle hava sürekli temiz.
Din: Anglikan %24, Presbyterian %18, Roma Katolikleri %15, Methodist %5, Baptist %2, diğer Protestanlar %3, belirlenemeyen veya dini inancı olmayan %33 (1986)
Dil: Resmi diller İngilizce ve Maori dili. Yeni Zelanda İşaret Dili de yaygın olarak biliniyor.
Saat farkı: +12 saat
Ortalama uçuş süresi: Türkiye’den Yeni Zelanda’ya doğrudan uçuş yok. Aktarmalı yapılacak yolculuk 18-30 saat arası sürüyor.
Vize: Türk vatandaşları için vize gerekiyor.

Sponsor Bağlantı

Auckland Şehirinde görülecek yerler

Auckland Zoo : Doğal güzellikleri ve hayvan çeşitliliğiyle meşhur Yeni Zelanda’nın en büyük hayvanat bahçelerinden biri. Ülkenin vahşi hayatını güvenli biçimde tanımak isteyenler için…

Hauraki Adaları : Şehirden uzaklaşmak isteyenler için denizi ve güneşi bir araya getiren enfes bir kaçamak. Özellikle Waiheke Adası popüler. Yeni Zelanda’daki charter sefer havayolları çok uygun fiyatlarla bu bölgelere uçuyorlar.

Motat : Teknoloji ve ulaşım müzesi. Eski arabalardan ilk uçaklara sanat şaheseri sayılabilecek araçları görebileceğiniz bu müze özellikle çocukların ilgisini çekiyor.

Stardome Observatory : Yıldızları izlemek için daha uygun neresi olabilir? Eğer ki gökyüzünü seyretmekten hoşlanıyorsanız bir de burayı deneyin. Alıştığınızdan çok daha büyüleyici olduğunu göreceksiniz.

* Herhangi bir kumsala gitmeden önce oranın yüzmeye izin verilen kumsallardan biri olup olmadığını araştırın. 0800 Safeswim (0800 723 379)’den yüzebileceğiniz 64 plajı öğrenebilirsiniz.

Başkent Wellington
Wellington siyaset, sanat ve cafe kültürünün muhteşem birleşimini muhteşem bir örneği olarak tatil için sizleri bekliyor. Yeni Zelanda’nın başkenti olan Wellington, Auckland kadar popüler olmasa da özellikle iş adamları için uygun bir kent. Burada Okyanusun ve dağların tadını çıkarabilirsiniz. Rangotai’de yer alan Wellington Uluslararası Havaalanı, içinde düzenlenen sergilerle de dikkat çekici. Havaalanından şehre otobüs, minibüs ya da taksiyle gidilebiliyor.

T.C. WELLİNGTON BÜYÜKELÇİLİĞİ
15-17 Murphy Street Level 8 Thorndon, Wellington, 6144
Tel: 64 4 472 12 90
turkem@xtra.co.nz

Bucket Çeşmesi : Wellington’ın ikonografik figürlerinden. Cuba caddesinde yer alan çeşme dilek tutmak isteyenler için en uygun adres.

Colonial Cottage : Yeni Zelanda’daki en eski ev olduğu söyleniyor. Koloni dönemi mimarisine sahip olan ve Cook Dağı’nda yer alan ev turistlerin rağbet ettiği yerlerden biri.

Lambton Rıhtımı ve Te Puni Kökiri : Estetik açıdan eşsiz olan bina ve liman Wellington’ı ziyaret edenlerin mutlaka uğraması gereken mekanlar.

Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa : Te Papa olarak bilinen müze Yeni Zelanda tarihini yansıtıyor. Ülkenin zenginliklerinin, çeşitliliğinin ve kültürel niteliklerinin en iyi kavranabileceği yer.

Old St. Paul : Gotik mimari örneklerinden olan kilise koloni dönemi mimarisiyle gotik mimariyi birleştirmesi açısından ilginç.

Yeni Zelandanın muhteşem doğasını gösteren kısa bir video
YouTube Preview Image